BAĞIMLILIK AİLE HASTALIĞIDIR

Bağımlılık bir sonuç. Toplumsal bir sonuç. Aslında ağaçlara bakmaktan ormanı görememek gibi.

Genç bir kardeşimi dinliyorum: " Annemle babam boşandı. ailemiz dağılınca boşluğa düşmüştüm. Arkadaşlarımın hepsi sorunlu ailelerin çocuklarıydı. Onlara katıldım. İster istemez de maddeye düştüm.’ sözleriyle ailenin önemini vurguluyor.

Bağımlılık abartılı bağ kurmaktır. Nitekim,  Psikolog kardeşim  İlkay Soykal da : ‘Bağımlılık, bir nesneyle, insanla, maddeyle abartılı, ısrarlı, tüketici, yorucu bir bağ kurmaktır. Bağ kurulunca, amaç karşıdaki nesnenin sürekli tüketilmesi olur. “Onu istiyorum, sonucu ne olursa olsun odur istediğim.” düşüncesiyle davranılır. Günümüzde, bağımlılık toplumu yaralayıcı ve tüketici bir biçimde etkileyen bir halk sağlığı konusu biçimine dönüşmüştür. 8 yaşa kadar düşen madde kullanımı, üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir sosyal-tıbbi alan olarak karşımızdadır. Bağımlılığın tedavisinde değişik yöntemler uygulanır: Arındırma, psikoterapi, rehabilitasyon, ilaç programları, beceri kazandırma programları, denetimli serbestlik vs.

Aile en güvenilir limandır

Aile çatıdır, korunaktır, sığınaktır, limandır. Bazen yemekhane olur, beslenme gereksinimlerinin karşılandığı yerdir. Sığınak olur. Örselenme zamanlarında güvenlik alanı olur. Bazen, liman olur. Fırtınalı ilişkiler yumağında, soluk almak için uğranılan yerdir. Temelde aile, ruhsal, zihinsel, bedensel, duygusal olayların olduğu, üyelerinin bu açılardan beslendiği bir yerdir. Beslenmenin oranı değişebilir. Kaynaktır aile. Irmak gibi akan, suyu yer altından çıkan merkezdir.

Aile desteği çok önemlidir

Madde bağımlılığında aile, tedavinin can damarıdır. İyileşmeyi asıl kılan temel dayanaktır. Sürekli, tedaviyi denetleyen, bazen ayna görevini üzerine alan yardım düzeneğidir. Bağımlılığı olan insana aile desteği, her gün yaraya yapılan pansuman işlevini görür. Peki, bu destek nasıl olur?  Bağımlılığı olan insanı peşinen yargılamadan, eleştirmeden. Dahası, onu başkalarıyla, kuzenleriyle, akranlarıyla karşılaştırmadan. “Bu yaşına geldin hala bir şey yapamadın, bak senin yaşındakiler işinde gücündeler. Yahu benden pay biç, senin yaşındayken ben, ev geçindiriyordum, ben sağlığıma hep dikkat ettim, sense bunu başaramıyorsun.” gibi söylemlerle bağımlılığı olan insanın ruhuna saatli bomba yerleştirilir. Bomba, her an patlayabilir, kendisine, çevresine zarar verebilir.

Bağımlılık bir sonuçtur

Aile, hastalıkla ilgili sürekli bilgilenince, aklındaki soru işaretleri azalır. Nedir bu bilgiler? Bağımlılık nedir? Niçin bazı insanlar bağımlı olurken bazıları olmaz? Onunla konuşurken neye dikkat etmem gerekir? Bağımlılık yapan maddeler ve bedene etkisi nedir? Bilgi, ön yargıları eriten bir panzehirdir. Ancak doğru bilgi olursa. Aile, bilgilendikçe hastalığı olan insanı anlaması kolaylaşır. Bağımlılığın aslında bir sonuç olduğunu, temel konunun arka düzenekte yatan duygusallık olduğunu görür.

Ailenin rolü, yaşam boyunca sürer. Burada rolü abartmamakta yarar vardır. Nasıl? Sürekli hastayı kontrol etmeyerek, onun yerine yaşamda karar vermeyerek.’ sözleriyle ailelere çağrıda bulundu. Bağımlılık sosyal, kültürel ve bir çok boyutu olan bir kavram. Bütünüyle bakmak gerekir bağımlılığa. Özellikle ergenlere stresle baş etme konusunda destek verilmelidir. İçinde bulunduğu stresi ve depresif ruh halini yönetemeyen bireylerin maddeye kayma olasılığı mümkündür. Bağımlılara her zaman sevgiyle ve şefkatle yaklaşmakta fayda var. Onların ince ruhlarını incitmeden yaşam boyu istikrarlı bir şekilde sahiplenmek gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsa Altun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.