Harran Üniversitesi’nin rektörlerle imtihanı!

Bir zamanlar kapısında rahmetli Süleyman Demirel’in “ Harran Üniversitesi yolunu şaşıranlara, kafası karışanlara bir deniz feneri gibi yol gösterecektir” sözünün yazılı olduğu kentimizin değerli bilim yuvası(!) üniversitemiz, bugünlerde rektör arıyor.

Rektör aday bolluğunun yaşandığı Harran Üniversitesi’nde gerçekten işini iyi yapan bilim insanlarının yanında “Biz de şansımızı bir deneyelim, belki olur” diyenlerin de olduğu şüphesi var bende.

Şanlıurfa’ya ve bölgeye umut olma, coğrafyanın kaderini değiştirme, bilim, teknoloji, eğitim ve kültür alanında ufuk açma vizyonuyla kurulan Harran Üniversitesi rektörler konusunda ne yazık ki, pek şanslı sayılamaz.

Her gelen rektörün bir gruptan veya cemaatten kodlar taşıması Harran Üniversitesi’ne çok şey kaybettirdi. Farklı cemaat yapılarının bir zamanlar hakim olduğu Harran Üniversitesi gerçek anlamda bilim insanlarının yetişmesi için önemli bir zemin oluşturamadı. Yeni Asya Grubu, Kemalistler, Gülen Cemaati, Nur Cemaatinin farklı kolları ve bunun yanında yereli temsilen ‘İsotçu’ ya da başka bir tabirle ‘Beyaz Urfalı’ olarak nitelendirilen kesimler arasında rektörler gidip geldi.

7 oyla seçilip üniversitenin seviyesini ortaokul düzeyine düşüren rektör de gördü Harran Üniversitesi, üniversiteyi medreseye benzetmeye çalışanı da… Üniversiteyi çağdaş bir bilim merkezi yapmaya çalışan Uğur Büyükburç gibi rektörleri de gördü, ki bu çok azdı, babasının çiftliğine çevirmek isteyeni de…

“Yerli olsun, bizim olsun” anlayışı kadar emekli olmak için rektör olmaya gelenler de Harran Üniversitesi’ne çok zaman kaybettirdi. Uzun yıllardır hal böyle olurken, bu durum hem üniversitede özgür bir bilim ortamının oluşmasını hem de akademik başarının gelişmesini olumsuz yönde etkiledi.

Harran Üniversitesi’nde uluslararası arenada isim yapabilecek, üniversitenin evrenselliğine, estetiğine ve entelektüelliğine katkı yapabilecek olan bilim insanları ya rektörlerin hışmına uğrayıp sindirildi ya da üniversiteden ayrılmalarına kadar bu durum vardı. 

Şimdi şapkayı önümüze koyup düşünme zamanı. Gerçekten Harran Üniversite’nin sorun ve sıkıntılarını bilen, gerçek manada bilimsel alana zemin hazırlayan, öğrencilerin taleplerine kulak tıkamayan bir rektöre ihtiyacımız var. Umarım bütün bunlar göz önünde bulundurulup bir karar verilir. Aksi taktirde geçmiş yıllardaki ilanlarda “Üniversite mezunu elemanlar alınacaktır. (Harran Üniversitesi mezunları hariç)” notunu görmeye devam ederiz.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.