HAL-İ HAZIR VE ACI GERÇEKLERİMİZ

Halkının çoğunun Müslüman olduğu bir ülkede, İslam'ın yerinin idare mevkii olduğunu konuşmamak/konuşamamak ne acı! Peki, islam içtimai hayatta nasıl ve hangi yöntemlerle amir olacak? 

İnsanlara daha ne zamana kadar, ecnebi yaşam tarzları, inanç manzumeleri dayatılacak? 2 milyara yaklaşmış olan nüfusuyla, İslam âleminin milyonlarca sorun ve problemi varken; kalem ve kelam sahiplerinin fer'i meseleleri tartışmaları ne kadar da acı veriyor insana. 

Hasan-ı Basri'ye gelen bir kaç köylü, efendim köylü olduğumuz için hayvancılık yapmaktayız. Malum hayvan ağıllarında pirelerin çok olması ve elbiselerimizin iç kısmına girip orada yuva kurmalarından dolayı kanları elbiselerimize bulaşmaktadır. Haliyle onların kanı bizim elbiselerimizin birçok yerine bulaşıyor. O elbiselerle namaz kılabilir miyiz diye fetva istiyorlar. 

Hasan-ı Basri biraz düşündükten sonra, başını kaldırır ve şu tarihi, acı ama gerçek sözü söylüyor: 

Ey kufeliler! Bu gün dünyada Müslümanların kanı oluk oluk akarken, siz gelmiş benden pire kanının hükmünü soruyorsunuz, diye onları azarlar! 

Evet, bu gün islam âlemi aynı durumda. Televizyonlarda, akademisyenlerimizin çoğu hala Sıffin, Cemel, ve sahabe arasında vuku bulmuş bir kısım ihtilafları tartışıyorlar. Dünyada bu kadar islam ve Kur'an düşmanı varken, Müslümanlar dünyanın her yerinde zulme maruz kalırken, geçmişte cereyan etmiş bazı olayları kalkıp bu güne taşımanın Müslümanlara nasıl bir faydası olabilir Allah aşkına. 

Bir kısım Tarikat mensubu olanlar bize gelin kurtulun diyorlar. Diğer bazı meşreb ve gruplar, hayır onlara değil bize gelin bizim yolumuz doğru diyorlar. 

Öyle ki, avvam; bu gibi kimseleri dinlediklerinde hangilerinin hak, hangisinin batıl yolda olduğuna karar veremez bir duruma geliyorlar. Birden çok, sözde islam (!) Ve İrşad (!) çağrıları yankılanır insanların kulaklarında... Kime giderseniz gidin, kendilerinden olmayanları yanlış yolda olduklarını söylediklerini duyarsınız. Bu politik partilerde de böyledir. Şimdi Türkiye de, market sayısından daha çok politik partinin varlığı söz konusu... Halbuki birçoğu tabela partisi! insanlar ve toplumlar, ancak bu kadar mahirane(!) söylem ve çağrılarla kutuplaştırılabilir!... Ey oje'ye, ruja, açıklık ve saçıklığa fetva üretmeye çalışmakla birilerine yaranmaya çalışan zavallılar; gelin ve islamın özünü, hiçbir karşılık beklemeden insanlara anlatın. Tabi varsa böyle bir gayeniz ve derdiniz? Milyonlar karşılığında yaptığınız televizyon programlarını bırakın, yaşantınızla, ticaretinizle, dürüstlük ve güvenirlilik karakterinizle insanlara, örnek olun, güven verin. Sonra bakın, nasıl da güzel sonuçlar elde edilir. 

Bizden sadece söylemesi, nasıl olsa hepimizi bekleyen bir hesap günü vardır!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyyid Abdürrahman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.