URFALILAR DİKKAT! YENİ VALİ GELİYOR!

Hikâye ne kadar gerçektir bilmiyorum.

Vakti zamanında Adıyaman’a yeni bir valinin ataması yapılmış. Şimdiki gibi teknoloji yok, sosyal medyadan takip yok, herkesin boy boy fotoğrafları yok… Sadece telefon var. Ankara’dan arayanlar yeni valinin falan gün, falan saatte, tarifeli uçakla geleceğini, buna göre hazırlıkların yapılmasını tembihler. Adıyamanlılar yeni valiyi tanımadıkları için biraz detay isterler. Ankara’daki ses, valinin kente gelişi sırasında yanında iki kız çocuğu ve eşinin olacağını ifade eder.

Ve beklenen gün gelir, çatar. Belediye başkanı, vali yardımcıları, müdürler, ahali tıpkı bizim Urfalıların bir zamanlar yaptığı gibi havalimanına giderler. Uzun kuyruklar oluşur… Davullar, zurnalar, kurbanlar, çiçekler… Herkeste yeni valiyi görmek için bir heyecan, bir telaş…

Derken o gün Almanya’dan gelen gurbetçi bir aile de vardır uçakta. Ailenin de tıpkı vali beyin gibi iki kızları var. Önce bizim Almancı abi, eşi ve kızları uçaktan inmez mi! Bizimkiler hemen ‘Yeni vali profiline uyuyor’ deyip, çiçekleri verirler adamın eline. Hoş geldiniz, hoş geldiniz, hoş geldiniz derken… Davullar, zurnalar çalmaya başlar…

O sırada kimse ‘Yeni vali siz misiniz’ diye sormaz? Bu karmaşanın ardından gerçek vali ailesiyle uçaktan iner. Sorar yanındakilere, “Bu karşılama, bu tören ne için?”

“Efendim arkadaşlar yeni valiyi karşılıyorlar” der çevredekiler. “Yeni vali benim” der gerçek vali.

Hemen herkeste soğuk bir duş… Hemen gurbetçi aileden çiçekler geri alınır ve gerçek valiye takdim edilir. Bir de Almancı abiye fırça kayarlar ‘Niye vali olmadığını söylemedin’ diye.

Almancı abi de ‘Sormadınız ki’ diye yanıt verir.

Demem o ki, bizim ürkütülmüş, yeri geldiğinde itilmiş vatandaşımız valileri hep babacan bilmiştir. Yanlış uygulama ve olumsuz durumlar hariç, devletin sıcak ve şefkatli elini Şanlıurfa başta olmak üzere doğudaki birçok kent valilerin eliyle görmüştür.  

DEVLETİN ŞEFKATLİ ELİ

Vali Erin de Şanlıurfa’da vatandaşlarla kurduğu iletişim köprüsüyle devletin resmi yüzünü vatandaşa ılımlı ve sevimli gösteren valiler arasındaydı. Vali Erin’in yörenin sosyo-ekonomik şartlarını bilmesi ve kültürüne hakim olması, kentin dinamikleri arasında uyumu iyi koordine etmesi artı avantajlarıydı.

Şanlıurfa’nın Suriye’ye sınır olması ve sınırın öte tarafının güvenli bir ortama getirilmek istenmesi, yine kentin hem büyük bir potansiyelinin olması hem de uzun zamanlı çözüm bekleyen sorunlarının olması Şanlıurfa’da valilik yapmayı zorlaştıran etkenlerdendi. Bütün bu tabloya bakıldığında Vali Erin’in 5 yıl Şanlıurfa’nın sorunlarının çözümüne yönelik samimi bir çaba ortaya koyduğuna inanıyorum.

ZİYARETİN KISASI MAKBULDÜR

Sivas Valisi iken Valiler Kararnamesi ile Şanlıurfa Valisi olarak atanan Salih Ayhan’ın da aynı hassasiyetlere sahip olduğunu az çok medyadan takip ettiğimiz kadarıyla biliyoruz. Vali Ayhan’ın kentin profiline yönelik nasıl bir yol haritası çıkaracağını ancak görevini yaparken veya yaptıktan sonra görebileceğiz. Ama kentin değişimine, dönüşümüne ve gelişimine yönelik atacağı en küçük adımların bile hanesine artı olarak yazılacağını söyleyebiliriz. Çünkü Vali Ayhan’ın yaratacağı sinerjinin kentin tarım, turizm ve sanayisindeki potansiyeline büyük etki yaratacağını düşünüyorum ve kendisine başarılar diliyorum.

Son söz olarak şunu demek istiyorum. Sevgili Urfalılar! Biliyorum kente gelen sayın valilerimizi seviyorsunuz. Ama ne olur. Şu ‘hayırlı olsun’ ziyaretlerini kısa tutun. Çünkü valilerimizin çözmesi gereken yığınca sorunları var bu kentin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.