Doktorlar iş bıraktı, basın açıklaması yaptı!

İş yükleri artan, gelirleri azalan, kendilerine yönelik şiddete karşı seslerinin duyulmasını isteyen doktorlar, iş bırakma eylemi yapıp, basın açıklaması yaptı.

Pandemiyle mücadelede ön safta yer alan doktorlar, artan iş yükü, maaşlarının yetersiz olması ve sağlık çalışanlarını yönelik son dönemde artan şiddet eğilimine dikkat çekmek için iş bırakma eylemi yapıp, basın açıklaması yaptı. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen doktorlar ve sağlık çalışanları seslerinin duyulmasını istedi.

ATMACAOĞLU: MÜMKÜN OLMAYAN ŞARTLAR GETİRİLDİ

Doktorlar adına basın açıklamasını yapan ŞUAHED Başkanı Dr. Harun Atmacaoğlu, doktorlarla ilgili yapılan zam açıklamalarında eksikliklerin bulunduğunu vurguladı. Zam haberlerinin algılardan oluştuğunu kaydeden Atmacaoğlu, “Pandeminin başından beri sürekli hekimlere yapılan zam haberleri ve ek ödemelere dair gerçek olmayan açıklamalar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesine daha şahit olduk! Hekimlere 2500-5000 lira maaş zammı yapılacağına dair açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar medyada geniş yer aldı ve gündem oldu. Yapılan düzenlemenin detaylarına baktığımızda ise maaş zammı ile ilgisi olmayan bir düzenleme olduğu ve emekli maaşlarına yapılan bir iyileştirme olduğunu gördük. Yapılan düzenleme eksik olmakla beraber en azından emeklilik için olumlu bir düzenlemeydi ama maalesef daha önce yapılan açıklamalar gibi bu defa da gerçekler söylenmek yerine algı yapmak tercih edildi. Daha önce yapılan açıklamalar da bu şekilde algılardan oluşuyordu. Aile hekimlerine verildiği söylenen ek ödemeler için ulaşılması mümkün olmayan şartlar getirildi ama elbette yapılan açıklamalarda bu kısımlara hiç değinilmedi” dedi.

YAŞANAN SIKINTILAR TEK TEK SIRALANDI

Doktorların karşı karşıya kaldığı sorunları sıralayan Atmacaoğlu, “Şimdi müsaadenizle ben size gündeme gelmeyen gerçeklerden bir kaç örnek vereyim.

-2020 yılında büyük vaadlerle çıkartılan sağlıkta şiddet yasası hiçbir işe yaramadı. Şiddet olayları artarak devam etti ve etmekte.

-Pandemi bahane edilerek alelacele birinci sınıf ve sekinci sınıf okul aşıları aile hekimleri işlerine eklendi. İş yükü arttırılmasına rağmen ne personel desteği ne de ücret artışı yapıldı. Ne yapıldı peki? Negatif performans!

-Aile sağlığı merkezlerinin bütün giderleri ve çalışan ek personelin maaşlarının da ödendiği cari giderler yıllardır enflasyon karşında eridi ve artık yapılan giderleri karşılayamayacak boyuta geldi. Cari giderler için enflasyon ve asgari ücret artışını kapsayacak şekilde artırım yapılmadığı taktirde aile sağlığı merkezleri bulundukları grupları koruyamayacakcak, vatandaşın sağlık hizmeti aldığı ortamlar da haliyle korunamayacak ve hatta ek personeller maalesef işsiz kalmaya başlayacaktır.

-2021 yılının Türkiye’sinde hala aile hekimleri ücret kesintisi endişesi yaşamadan yıllık izne ayrılamıyor. Hasta olması durumunda bile ya birimine görevlendirilecek bir hekim bulacak ya da maaşından kesinti olacak.

-Pandemi adeta fırsat olarak görülerek Ödeme Sözleşme Yönetmeliği değiştirildi ve sözleşme yenileme süreci idarecilerin iki dudağı arasına bırakıldı. Dünyanın her yerinde hekimlerin özlük hakları iyileştirilirken bizde adeta cezaları nasıl arttırırız, maaşları nasıl azaltırız, hekimleri daha fazla nasıl hak kaybına uğratabilirizin hesapları yapılarak adımlar atıldı.

Maaş zammı olarak gündeme gelen ama aslında emeklilik için yapılan düzenleme bile hekimlere çok görülerek geri çekildi.

Sağlık sistemimizi ayakta tutmak için büyük gayret sarfetmekteyiz ama yapılan yanlış düzenlemelerle her geçen gün geriye gitmekteyiz. Bir an önce emekli hekimlerin maaşında yapılan ve daha uygulamaya geçemeden geri çekilen düzenleme başta olmak üzere sorunları çözüyormuş gibi yapmaktan vazgeçip, gerçekten çözüme yönelik adımlarım atılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula                

15 Ara 2021 - 13:46 Şanliurfa- Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.