Organik gübre toprağı çoraklaşmadan ve zehirden kurtaracak!

Yeşil Hayat Organik Gübre Distribütörü Zeki Yıldırım Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım “Hedefimiz mümkün olduğunca daha çok çiftçiye ulaşarak kimyasal gübrelerin çoraklaştırdığı, zehirlediği toprakları geri kazanmaya çalışmak” dedi.

Video için play'e tıklayın

Organik gübre, son yıllarda hayatımıza girerek toprağı çoraklaştıran ve zehirleyen kimyasal gübrelere karşı alternatif çözüm olarak düşünülüyor. Doların artışıyla birlikte ton fiyatı da her geçen gün artan kimyasal gübreler hem çiftçinin cebinden daha çok paranın çıkmasına hem de toprağın verimliğini kaybetmesine neden oluyor. Çoraklaşan ve verimliliğini kaybeden toprağı yeniden kazanmak amacıyla yola çıktıklarını kaydeden Yeşil Hayat Organik Gübre Distribütörü Zeki Yıldırım Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldırım organik gübreye olan ilginin her geçen gün arttığını kaydetti. Bu yıl Şanlıurfa’da 8’incisi düzenlenen Gıda Tarım Hayvancılık Fuarında konuşan Yıldırım, “Fuara yoğun ilgi var. Özellikle üreticilerimiz ekim sezonu olması hasebiyle tohum ve gübre ihtiyacı olan tüm üreticilerimizi biz standımızda ağırlıyoruz. Gübrelerimizle ilgili bilgi veriyoruz. Ayrıca genel bir bilgilendirme de yapıyoruz. İlgi gayet güzel. Biz firma olarak organik gübre alanında yatırım yapan bir firmayız. Şanlıurfa’da Viranşehir yolu üzeri 40’ıncı kilometrede bir fabrikamızda yüzde 100 doğal, yüzde 100 yerli hammaddeden, yani büyükbaş hayvan gübresinden nano teknoloji temelli üretim hattımızda, profesyonel bir şekilde üretiyoruz” dedi.

‘AYNI ZAMANDA ÇEVREMİZİ DE KORUYORUZ’

Saf, doğal yollarda organik gübre ürettiklerini kaydeden Yıldırım, topraktan aldıklarını yeniden toprağa verdiklerini belirtti. Geri dönüşlerin memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bahçe bitkileri için ayrı, tarla bitkileri için şekil üretiyoruz. Yaklaşık 40 milyon yatırım sermayesi bulunan bir projemizdi bu. 2018 yılında projemizi hayata geçirdik ve deneme üretimlerimize başladık. 2018 ve 2019 yılı bizim için AR-GE dönemi olarak geçti. Hem kendi açık saha denemelerimiz diğer denemelerle ürünümüzü tamamıyla geliştirdikten sonra 2020 yılında artık endüstriyel tarımda kullanmaya başladık. Seralarda, bostan bitkilerinde kullanmaya başladık ve çok güzel geri dönüşler almaya başladık. Hem sağlıklı ürün elde ettik, hem üretimimiz saf ve doğal, hem de düşük maliyet girdisi oluştu çiftçiler için. Çünkü bizim gübremiz diğer gübrelere göre daha ekonomik. Aynı zamanda bunu yaparken çevremizi koruyoruz. Aslında topraktan aldığımızı toprağa geri veriyoruz. Biz zaten böyle bir ana fikirden yola çıkarak üretime başladık” ifadelerini kullandı.

‘CİDDİ ÜRETİCİ PORTFÖYÜNE ULAŞTIK’

Önlerine koydukları hedeflerine her geçen gün biraz daha yaklaştıklarını dile getiren Yıldırım, şunları ifade etti: “Şu anda ciddi üretim rakamlarına ulaştık. Ciddi üretici portföyüne ulaştık. 2021 yılının son ayındayız ve 2021 yılının başında planladığımız rakamların hemen hemen üç katına ulaşmış durumdayız. Bu da bizi mutlu etti. Hedefimiz mümkün olduğunca daha çok çiftçiye ulaşarak kimyasal gübrelerin çoraklaştırdığı, zehirlediği toprakları geri kazanmaya çalışmak. Asıl hedefimiz bu, evet ticari bir hedefimiz de var. Fakat bunun yanında buradaki toprağımızı geri kazanmamız bizi mutlu ediyor. Topraklarımız yaklaşık 40 yıldır hayatımıza giren gübreler yüzünden tuzluluğu arttı, çoraklaşma meydana geldi. Şu anda tarım topraklarımız ölü, canlı bir yaşam yok. Dolayısıyla biz topraklarımızda bir canlı yaşam başlatmak adına doğal gübrelerimizi çiftçilerimize ulaştırdık. Çiftçilerimiz de bunu kullanıp ve sonuçlarını gördükçe onlar da öneriyor ve çok önemli bir çarpan etkisi yaratıyor. Geri dönüşler çok hızlı oldu bize. Bu bizi mutlu ediyor ve daha kaliteli bir üretim yapmak için bizi kamçılıyor. Bu nedenle fuardaki standımıza çok çok fazla ilgi var. Hem son dönemde artan kimyevi gübre fiyatları etkili oldu. Bugün üre dediğimiz gübrenin ton fiyatının 18 bin liraya ulaştığı bilgisi geldi bize. Bu gerçekten ulaşılamaz bir rakam. Hiçbir çiftçimiz, hiçbir üreticimiz buna ulaşamaz. Ama bizim gübrelerimiz hem kalite hem de fiyat olarak ulaşılabilir seviyede. Gerek dünyadaki ekonomik kriz, gerekse de ülkemizdeki doların artışına rağmen biz ürünümüze ben bu tabiri kullanmak istemiyorum ama zam yapmamaya çalışıyoruz. Hala ekonomik seviyede tutmaya çalışıyoruz, çiftçimiz ulaşabilsin diye.”

Urfa Pusula

04 Ara 2021 - 15:25 Şanliurfa- Doğagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.