Tarım Kenti Urfa’da zamlar üretimi azaltacak mı? Gökoğlu: Arazimi boş bırakırım

Gübre fiyatlarında yaşanan artışlar Tarımın Başkenti Şanlıurfa’da çiftçiyi olumsuz yönde etkilerken, Ziraat Mühendisi Berivan Gökoğlu Yıldızsoy, “Açıkçası alternatif bir çözüm olmazsa herhalde bende bir çiftçi olarak arazimi boş bırakırım” dedi.

Video için play'e tıklayın

Tarımın Başkenti Şanlıurfa’da gübre fiyatlarında yaşanan zamlara birçok çiftçi isyan ederken birçok çiftçiyi de üretimden uzaklaştırıyor. Gübre ve akaryakıt fiyatlarının yüksek olması üretimin azalmasına ve bunun market fiyatlarına da yansıyacağını kaydeden Ziraat Mühendisi Berivan Gökoğlu Yıldızsoy, çiftçinin mutlaka desteklenmesi veya yapılan bu zamlarda geri adım atılması gerektiğini söyledi.  

‘ÇİFTÇİ ÇOK ZOR DURUMDA KALIYOR’

Gökoğlu, gübre fiyatlarındaki zamma ilişkin yaptığı açıklamada, “Ziraat mühendisi olarak çiftçilerin mustarip olduğunu hepimiz biliyoruz. Üretim girdileri arttıkça masraf ve gelen gelir düşük olunca birbirini karşılamıyor. Çiftçi çok zor durumda kalıyor. İnanıyorum ki şu anda ülkemizde ekonomik olarak bu gübre artışlarının önemle durdurulması gerekiyor. Bugün gübre artışlarına verilen desteklerin artırılması gerekiyor. Örneğin bugün buğday bizde 2 bin 500 3 bin civarı satış yaptırılırken, Kanada’da bu 6 bin 800 7 bin arası dönüyor. Tabi ki oradaki gübre artışları o ülkelerdeki çiftçileri mağdur etmiyor. Desteklemeler bugün Türkiye’de 16 lirayken, Hindistan’da 36 lira. Bunları birbirine oran orantı yaptığımızda bir an önce çiftçiye destek olunacak bir kapı açılması lazım. Ya da gübre fiyatlarının bir müdahale ile geri çekilmesi gerekiyor” dedi.

‘ALTERNATİF OLARAK ORGANİK GÜBRELER KULLANILABİLİR’

Gübreleme konusunda alternatif çözüm olarak organik gübrelerin tercih edilebileceğini belirten Gökoğlu, “Aslında bir yere muhtaç olmayan bir ülkeyiz. Kendi ülkemizde her türlü maddeye, her türlü girdiye sahibiz. Fakat yurtdışında getirdiğimizde bu dolar endeksleri işte mazot fiyatlarının artışı tabi ki bu artışların sebebidir. Ama ben ziraat mühendisi olarak bir öneri yapmak isterim. Öncelikle bizler sonuçta mühendis aklıyla bu konulara cevap veriyoruz. Daha önceki üretimlerde bunlar teknolojinin gelişmediği, işte gübrelerin fazla kullanılmadığı dönemlerde alternatif teknikler vardı. Kompost veya halkımızın diliyle yanmış ahır gübresi, tavuk gübresi, güvercin gübresi, bunların özellikle yanmış diyorum çünkü toprakta yabancı ot fazla olmasın diye bunu tercih ediyoruz. Tabi yanmamış olanı da kullanılabilir. Bunların toprakta kullanılması aslında sağlığımıza da geri dönüşümü olumlu olur. Bunun yanı sıra toprakların sulama sistemlerine alternatif sulamalarla topraktaki besin maddelerinin çözünmesi sağlanır. Bugün halkımızın yaptığı en büyük yanlışlardan biri biz fıstıkta özellikle gübreleme olarak da yanmış çiftlik gübresini öneririz. Derince olmayan bir çukur açılır çiftlik gübresi içine bırakılır o anda toprak üstüne serpilerek gübreleme işlemi tamamlanır. Bu şekilde yapılacak küçük detaylar, tekniklerin geri dönüşü cebimize oldukça fazla girdi getirir. Biz tarım ülkesiyiz ve tarımın olduğu bölgede Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ben de bir çiftçiyim aynı zamanda bu tekniklerle hem gübre masrafımızı düşürürüz ikincisi aslında bir yerde gübrenin artışıyla fazla gübre kullanımı azalacak. Bu da topraklara olumlu geri dönüş yapacaktır. Az gübreyle işte ana destek komposttur, yanmış çiftlik gübreleridir bunları kullanarak toprak hazırlığı yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘GÜBRE FİYATLARI ÜRÜNLERE YÜZDE YÜZ YANSITILMAMIŞ’

Gübre fiyatlarında yaşanan artışın henüz ürün fiyatlarına yansımadığını kaydeden Gökoğlu, “Aslında bir nevi eski tarımda organik yani insan vücuduna sağlıklı besinler üretiriz. Fakat bizim yeteri kadar yerli tohumlarımız kalmadı piyasada. Hepsini yurtdışından alıyoruz. Bu yurtdışından aldığımız tohumlar bunların özellikleri var. Kimisi işte depolamaya uygun, kiminin raf ömrü uygun, kiminin de verimliliği fazladır. Ama kendi ektiğimiz o eski yerli tohumlarımızı kullanırsak, aynı zamanda sağlıkta yüzde yüz bir sonuç alırız. Şu anda inanın ki gübre fiyatları herhangi bir ürüne yüzde yüz yansıtılmamış. Bu gübre fiyatlarıyla yarın maliyet hesaplanır çıkan verim piyasaya sürüldüğünde o zaman fiyatların artışını yüzde yüz yaşarız” ifadelerine yer verdi.

‘BEN DE BİR ÇİFTÇİ OLARAK ARAZİMİ BOŞ BIRAKIRIM’

Gübre ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan zammın üretimi azaltacağına dikkat çeken Gökoğlu, “Açıkçası alternatif bir çözüm olmasa herhalde ben de bir çiftçi olarak arazimi boş bırakırım. Aslında bu gübre fiyatlarının artışına ziraat mühendisi olarak bir nevi seviniyorum. Neden? Bir anız yandırma olaylarıyla topraktaki besin maddelerini öldürüyoruz. İkincisi vahşi sulamalarla topraktaki taban suyu seviyesini yükseltiyoruz. Üç, toprakta bir canlı yanlış gübrelemeyle toprak yapısını değiştiriyoruz. Toprakta da canlılar gibi tepkimeler var. Nasıl ki biz besinlerimizi ağız yoluyla vücudumuza alıyorsak onlarda toprakta tepkime yolarıyla bitkilerin emiş gücü kök bölgesiyle sağlanarak bitkiler de bunları topraktan alıyor. Bundan dolayı yapılacak bu tür üretimler sağlıklı besinler, sağlıklı ürünler almamıza bize dönüşü olacaktır. Bir kere bitkilerin gübre istekleri yüzde yüz çiftçilere aktarılmalı. Bir bitki zaten yeteri kadar topraktan besinleri alabilir fazlasını kullanmaz. O fazlası yıkanır toprak altın iner. İkincisi gübreleme tekniklerinin azaltılmasıyla toprak verimliği artar, toprak daha kaliteli olur. İnanın ekim nöbetlerine de buna eklersek işte bir yıl farklı ürün diğer yıl farklı bir ürün yaparsak topraklarımız çoraklaşmadan tamamen uzaklaşıp bize dönüt verecektir. O da bir canlıdır” şeklinde konuştu.

‘DERHAL BİR ÇÖZÜM YOLU BULUNMALI’

Yaşan zamların çiftçiyi zor durumda bıraktığını ve bu zamlara bir an önce çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Gökoğlu, “Derhal bir çözüm yolu bulunması lazım. Bizler çiftçilere haddimizi bilerek bu konuda destek vermeye çalışıyoruz. Fakat desteğimiz bizim bilimsel yaklaşım oluyor. Ama çiftçinin maliyet kısmında devletimizin yüzde yüz çiftçimizin yanında yer alması gerekiyor. Ben inanıyorum ki devlet başındakiler bu konuyla ilgili alternatif çözüm yolları arıyordur. Çünkü hiç kimse istemez ki insanın çiftçisi mağdur yaşasın. Benim korktuğum taraf şu; bu girdilerin artışıyla yarın öbür gün marketlerde, işte manavlarda bunların satış fiyatları. Henüz onlara yansıyan bir taraf yok” diyerek sözlerine son verdi.      

Esma ALBAYRAK- Özel Haber/ Urfa Pusula

21 Eki 2021 - 15:12 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.