Urfa son sıralarda! Büyük: Siyasilerin elini çekip, liyakatin olması gerekiyor

Şanlıurfa’da eğitimde yaşanan sorunlara yönelik konuşan Olimpiyat Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü Mehmet Büyük, eğitimde liyakatin önemine dikkat çekerek, “Siyasilerin gerçek anlamda milli eğitimden elini çekip, milli eğitimde liyakat sisteminin oturması gerekiyor. Siyasi görüşü farklı olabilir, ama eğitim alanında güçlü bir figürse eğitimde mutlaka bu insanlar bir yerlere getirilmeli ki başarılı olalım” dedi.

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa’da yaşanan sorunların başında eğitim geliyor. Türkiye’de eğitim noktasında son sıralarda yer alan Şanlıurfa’da, öğretmen eksiği başta olmak üzere eğitim alanının birçok noktasında yetersiz kalınıyor.  Kentte yaşanan eğitim sorunlarına ve çözümlerine ilişkin konuşan Olimpiyat Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü Mehmet Büyük, eğitimde liyakatin önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

‘ŞANLIURFA’DA KAYBEDECEK TEK BİR ÇOCUĞUMUZ YOK’

Büyük, Olimpiyat Eğitim Kurumları’da liyakate önem verdiklerini bünyesinde çalışan öğretmenlerin öğrencilerin sorunlarıyla bire bir ilgilendiğini belirterek, “Biz hep şunu diyoruz, Olimpiyat şehrin yerel bir eğitim markası. Şu an Şanlıurfa’da 3 tane kurs 1 tene de kolej bazında eğitim vermektedir. Olimpiyat Kur Merkezi neden bu kadar tercih ediliyor? Gerçekten biz Olimpiyat Eğitim Kurumlarında şu bakış açısıyla bakıyoruz. Bir eğitim kurumunun başarılı olabilmesi için orada çalışan öğretmenlerin, çalışan personellerin, orada eğitim gören öğrencilerin mutlaka mutlu olması gerekiyor. Mutlu bir nesil başarıya ulaşır. Bunun yanında kadro seçimini yaparken gerçekten seçtiğimiz her öğretmen öğrencinin hayatında eğer yer alabilecekse, bu öğretmen kadrosuyla çalışıyoruz. Alanında güçlü kendini yetiştirmiş ama her öğretmenler toplantısında bizim konuştuğumuz bir cümle var Şanlıurfa’da kaybedecek tek bir çocuğumuzun olmadığını toplantıda öğretmen arkadaşlarımıza belirtiyoruz. Öğretmen arkadaşlar bizim anlayışımızı biliyor. Biz seçtiğimiz öğretmenlerimizi bu anlayışa göre seçtiğimiz için kurum içerisinde her bir öğretmenimiz öğrencimizin sorunu ile bire bir ilgilendiği için öğrenciler Olimpiyat Eğitim Kurumlarını tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİLER MİLLİ EĞİTİMDEN ELİNİ ÇEKMELİ’

Şanlıurfa’nın eğitim alanında son sıralardan çıkması için Milli Eğitimde liyakatli kişilerin yer alması gerektiğini ve siyasilerin tamamen Milli Eğitimden elini çekmesi gerektiğine dikkat çeken Büyük, “Şanlıurfa eğitimde son sıralarda yer alması her süreçte sürekli konuşulan bir durumdur. Ne yazık ki burada siyasiler olsun STK’lar olsun birçok kişi bu topu direk Milli Eğitime atıyor. Tabi ki milli eğitim bu konuda öncü olacak ama bu iş sadece milli eğitim ile bitmesin. Bu noktada siyasilerin gerçek anlamda Milli eğitimden elini çekip Milli Eğitimde liyakat sisteminin oturması gerekiyor. Liyakat sistemi oturmuşsa gerçekten eğitimin her alanında idarecilerin okul müdürlerinden STK’lara Eğitim-SEN’den Eğitim BİR-SEN’e kadar buralarda liyakat sisteminin oturması gerekiyor. Eğitim uzun vadeli bir gelişimdir. Eğitimin gelişmesi için ve son sıralardan kurtulmamız için liyakat sistemi oturtulacak, eğitim her alanda konuşulacak ve siyasetin içinde de eğitim konuşulacak, ailelerin içinde de eğitim konuşulacak, STK’ların içerisinde de eğitim konuşulacak. Yani eğitim her alanda konuşulmalı ki eğitim bir yere varsın. Şanlıurfa’da bu saydıklarımın hiç birisinde eğitim konuşulmuyor. Şanlıurfa eğitimde son sıralarda derken sadece topu milli eğitime atmamalıyız. Eğitimi topyekün ele alıp siyasiden SAK’sına, Öğretmenden ailelere kadar hepimizin eğitimi konuşması gerekiyor. Amam birinci önceliğimiz eğitimin her alanında liyakati oturmalıyız. Görüş ne olursa olsun, siyasi görüşü farklı olabilir, benim gibi düşünmeyebilir ama eğitim alanında güçlü bir figürse eğitimde mutlaka bu insanları bir yerlere getirmemiz gerekiyor ki başarılı olalım. Şanlıurfa Milli Eğitimi düşünelim, Şanlıurfa Milli Eğitimde farklı insanlar, farklı fikirleri olan, farklı siyasi fikirleri olanlar olabilir. Ama eğitimde kaliteli insanları o alanlara mutlaka. Ancak böyle olursa eğitimi bir çıta yükseltebiliriz” şeklinde konuştu.

‘EĞİTİM HER ALANDA KONUŞULMALI ‘

Şanlıurfa’nın eğitimde iyi bir yere gelmesi için her alanda eğitimin konuşulması gerektiğini, velilerin çocukların eğitimine önem vermesi gerektiğini vurgulayan Büyük, “Ben buradan tüm ailelere sesleniyorum. Şanlıurfa’mızın gelişimi için evlerimizde mutlaka eğitimi konuşmamız gerekiyor. Çocuklarımızın bir yere gelebilmesi için onlara, eğitimlerine zaman ayırmamız gerekiyor. Çocuklarımızın eğitimleri ve sorunları ile ilgilenmemiz gerekiyor. Böyle olursa emin olun Şanlıurfa mutlak surette eğitimde istenilen noktaya gelecektir. Şanlıurfa’yı kırsalından tutun diğer bölgelerine kadar baktığımızda yoksul ailelerin sayısının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Bu yoksulluktan kurtulmanın tek yolu eğitimde bir yerlere gelmekle olur. Tüm ailelerden özellikle rica ediyorum. Çocuklarımızın eğitimi için gecemizi gündüzümüze katmamız gerekiyor. Asla ben yoğunum, zamanım yok, mantığını bir kenara bırakalım. Bende yoğunum toplamda bünyemde 110 tane insan çalışıyor. Ama çocuklarımızla göz göze gelip onların sorunlarıyla yakından ilgilenmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın eğilimlerini konuşmamız gerekiyor.  Ailelerin mutlaka çocuklarını takip edim soruları üzerinde durmaları gerekiyor. Eğer güçlü bir Şanlıurfa istiyorsak mutlaka çocuklarımızla ilgilenmeliyiz. Şanlıurfa’da gelişimin kalkınması için burada tüm siyasi partilerin, STK’ların hepsinden rica ediyorum, adeta yalvarıyorum, eğer bir alanı işgal etmişsek, bir alana oturmuşsak ve o alanda liyakatli değilsek gerçekten o alanı boşaltmamız gerekiyor. Çünkü biz bir toplumun sorumluluğunu alıyoruz. Liyakatsiz kişiler olduğunda ise tüm toplumun vebalini almış oluyorsunuz. Makamlar mevkiler gelip geçicidir ama biz koca bir toplumun sorumluluğunu alıyoruz bu o makamı yapamıyoruz değil belki o alanda yeterli değiliz o alanlara daha yeterli insanların getirilmesi bir şeyler yapması için   elimizi bazı noktalardan çekmemiz gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.

Esma ALBAYRA- Urfa Pusula   

20 Eki 2021 - 11:43 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.