Valilikten, Yılmazlar Ayakkabı fabrikası ile ilgili açıklama!

Şanlıurfa Valiliği, OSB’de faaliyet gösteren ve fabrikadaki malzemeleri sökerek kayıplara karıştığı öne sürülen Yılmaz Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve. Tic. Ltd. Şti. firmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Şanlıurfa Valiliği, Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren ve fabrikadaki malzemeleri sökerek kayıplara karıştığı öne sürülen Yılmaz Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve. Tic. Ltd. Şti. firmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada “Şanlıurfa Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Yılmazlar Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. firması ile ilgili meydana gelen son gelişmeler ışığında kamuoyunu aydınlatma adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hâsıl olmuştur.

Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımız öncülüğünde Şanlıurfa’yı ayakkabı üretim merkezi haline getirmek ve yeni istihdam alanları oluşturmak üzere hazırlanan “Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2017 yılında destek almaya hak kazanmıştır. Bu proje ile 6. Bölge teşviklerine ek olarak ilk yatırım maliyetlerini minimum düzeye çekmek suretiyle, özel sektörün yatırım kararı almasının kolaylaştırılması ve bu sayede işsizlik sorununun çözümüne hızlı bir şekilde katkı sunulması hedeflenmiştir. Proje kapsamında 2019 yılında tamamlanan 13 adet fabrika binası, planlandığı üzere özel sektörden alınan yoğun yatırım talepleri değerlendirilerek ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren firmalara istihdam taahhütleri karşılığında cüzi kira bedelleri ile tahsisleri gerçekleştirilmiştir. Covid-19 ile ilgili yaşanan sıkıntılara rağmen 2019 yılı sonu ve 2020 yılında yatırımlara başlayan firmalarda istihdam edilen kişi sayısı 2.500’e kadar ulaşmıştır.

800 KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAMIŞTIR

2019 yılında yer tahsisi talebinde bulunan firmalardan biri olan Yılmazlar Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. bütün taahhütlerini yerine getirerek aynı yıl içinde üretime başlamış ve kısa süre içinde taahhüt ettiği istihdam rakamlarına ulaşarak yaklaşık 800 kişiye iş imkanı sağlamıştır. Üretim faaliyetlerine 2021 yılı Haziran ayına kadar sorunsuz bir şekilde devam eden firma sahipleri, söz konusu tarihte Rusya’daki tesislerinde çıkan bir yangın sonucu yaşadıklarını beyan ederek, ciddi finansal kayıpları telafi etmek amacıyla küçülmeye gittiklerini ve bu gerekçeyle çalışanlarını ücretli ve ücretsiz izne ayırarak bir süreliğine faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını ifade etmişlerdir.

HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNULMAKTADIR

Yatırımları kolaylaştırmak amacı ile hayata geçirilen bu proje kapsamında faaliyet gösteren firmalar, serbest piyasa koşullarına göre faaliyetlerini sürdürmektedir. Firmaların OSB ve diğer kamu kurumları ile olan ilişkisi sadece kira sözleşmesinden ibarettir.  Bununla birlikte konu, Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımız tarafından da yakından takip edilmekte olup, çalışanların mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunulmaktadır. 

YER TAHSİSİ

Bahsi geçen firmanın ve burada istihdam edilen çalışanların yaşamış olduğu sıkıntı, hayata geçirilen projelerin mantığına ve bütünlüğüne zarar veren bir durum teşkil etmemektedir. Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi her durumda istihdam oluşturmaya devam edebilecek nitelikte bir projedir. Nitekim, söz konusu firma, yaşadığı finansal sorunu kısa süre içinde çözüp tekrar üretime geçemez ise tahsis edilen yerlere ilişkin sözleşmeler feshedilerek yer talebinde bulunup beklemede olan diğer yatırımcılara hızlıca yeni tahsisler gerçekleştirilecektir. Bu durumda ilgili firma çalışanı olan işçilerin, çalıştıkları süre boyunca edindikleri tecrübeler de göz önüne alındığında, yeni tahsis yapılacak firmalarda yetişmiş personel olarak hızlı bir şekilde istihdama dahil olacakları değerlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Urfa Pusula

13 Eki 2021 - 20:15 Şanliurfa- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.