Urfa’da kadınlar Afgan kadınların sesi oldu!

Geyik, “Her şeyi göze alıp sokağa çıkan Afganistanlı kadınlar, çalışma hakkını, eğitim hakkını ve siyasete katılım hakkını istiyorlar. Güvenli bir toplumda yaşama haklarını istiyorlar. Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların seslerine ses olmak için bugün sokaktayız” dedi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından özellikle kadınların yaşam biçimine yönelik endişeler de artmaya başladı. Dünyanın birçok yerinden Afgan kadınlara yönelik gerek sosyal medyada gerekse basın acıkmalarıyla destek mesajları gelmeye başladı. Urfa İl Kadın Platformu da düzenlediği basın açıklamasıyla Afgan kadınlarının yaşadığı veya yaşayacağı zorlukları dile getirdi. Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde bir araya gelen grup adına basın açıklaması yapan Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Geyik, Afganistan’daki durumdan en fazla etkilenen kesimin kadınlar ve çocuklar olduğunu belirtti.

‘HİÇ KİMSE İÇİN ARTIK CAN GÜVENLİĞİ YOK’

Afganistan’da bazı kesimlerin can güvenliğinin kalmadığını vurgulayan Geyik, “Afganistan’da, NATO’nun ABD öncülüğünde çekilme süreciyle birlikte, şeriatçı Taliban örgütü yönetimi devraldı. ABD’nin 11 Eylül sonrası “Ya bizdensiniz ya onlardan” diyerek Afganistan’da başlattığı, sonrasında birçok ülkeye yayılan savaş ve işgal politikaları, 20 yıllık büyük bir yıkımla birlikte Taliban’ı iktidara getirdi. Taliban’ın ilerleyişi karşısında Afgan hükümetinin düşmesi ve başkent Kabil’de örgütün yönetimi ele geçirmesi ile tüm Afganistan halkının yaşam hakkı tehdit edilirken, kadın ve çocuklar bu durumdan en fazla etkilenen kesimlerin başında gelmekte. Bu durum, Taliban’ın girdiği kentlerde elektrik ve telefon bağlantılarını kesmesi nedeniyle dış dünya ile iletişim kurmanın iyice zorlaştığı Afganistan’da yaşayan kadınlar için endişe verici bir hal almıştır. Afganistan’da kadınlar, çocuklar, LGBTİ+lar, sanatçılar, bilim insanları, insan hakları savunucuları, kısacası Taliban karşıtı olan hiç kimse için artık can güvenliği yok” dedi.

‘SESLERİNE SES OLMAK İÇİN BUGÜN SOKAKTAYIZ’

Kadınların çalışma ve eğitim haklarının ellerinden alındığını kaydeden Geyik, özellikle kadın gazetecilerin yaşadığı zorluklara vurgu yaptı. Kadınlar için peçe takma zorunluluğunun getirildiğini kaydeden Geyik, “Taliban’ın Kabil’i devralmasıyla önce kadınların dayanışma çığlığı ülke sınırlarını aştı. Biliyoruz ki bu bir tesadüf değil. Çünkü biz kadınlar, dünyanın neresinde, hangi koşullar altında olursak olalım hayatlarımız için direniyoruz. Kabil'den gelen ilk haberlerde duvardaki kadın resimlerinin boyayla kapatıldığı, Herat'ta kadınların üniversiteye sokulmadığı, bazı kadınların evlerinin kapılarına dayanıldığı, kadınlara peçe takma zorunluluğu getirildiği, kadın gazetecilerin çalışmasına engel olunduğu vardı. Afganistanlı kadınlar “bizi öldürmeye geliyorlar, yardım edin” diye çağrılar yapıyor. Her şeyi göze alıp sokağa çıkan Afganistanlı kadınlar, çalışma hakkını, eğitim hakkını ve siyasete katılım hakkını istiyorlar. Güvenli bir toplumda yaşama haklarını istiyorlar. Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların seslerine ses olmak için bugün sokaktayız. “Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok” diyen, şimdi de Taliban’la irtibat halinde olduğunu açıkça ilan eden iktidara sesleniyoruz; Kadın bedenini savaş ganimeti olarak gören Taliban örgütüyle hiçbir görüşme, anlaşma yapılamaz. Afganistanlı kadınların yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık yapma, anlaşma, Taliban’ı meşrulaştırma, tanıma! Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınmak zorunda kalarak, gündelik yaşamlarında sömürüyü ve şiddeti en ağır şekilde hisseden göçmen ve mültecilerin hedef alınmasını asla kabul etmiyoruz. Irkçılıkla ayrışmayacak haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkmak için birleşeceğiz” diye konuştu.

 

“1 Temmuz’da Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet eylemlerine maruz kalan mülteci ve göçmen kadınları güvencesiz bırakmıştır. Göçmen ve mülteci kadınların hakları için mücadele edeceğiz” diyen Geyik, sözlerini şöyle tamamladı: “Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız. Dün nasıl Ezidi kadınları İŞİD’in erkek şiddetine karşı direndiyse, bugün Afganistanlı kadınlar Taliban şiddetine karşı direnişte. Afganistan halkının, Taliban karşısında kendi yaşamlarını yeniden kurmak için bağımsız ve kendi iradelerine dayanan bir yol bulacağına inanıyoruz. Bu mücadelenin başını kadınların çekeceğini, Taliban’ın sokak gösterilerinde silah kullanmasına rağmen, devam eden kadın direnişinden görüyoruz. Tüm kadınları uluslararası dayanışmaya, Afganistanlı kadınların çığlığına ortak olmaya çağırıyoruz.  Afganistan kadın orkestrasının 8 Mart marşında söylediği gibi “Ellerimizi ve sesimizi birleştirirsek, birlikte yürürsek hayatta kalacağız.

Dayanışma ve kız kardeşlikle yeni bir dünya, eşit bir dünya kuracağız”.

Tenimdeki yara izinden yeniden çiçekleneceğim.

Çünkü ben varım ben kadınım.

Ellerimizi ve sesimizi birleştirirsek, birlikte yürürsek hayatta kalacağız.

Dayanışma ve kız kardeşlikle yeni bir dünya, eşit bir dünya kuracağız.

Daha iyi ve mutlu bir dünya.

Ne taşlanmak ne ağaçlara asılmak ne gözyaşı ne utanç bizi yıldıracak. Daha iyi ve farklı bir dünya kuracağız.”

Grup yapılan basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

Urfa Pusula

21 Ağu 2021 - 18:37 Şanliurfa- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.