Kurban kesenler dikkat: Urfa Müftüsü'nden önemli uyarı!

Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, Kurban Bayramı’nda kesilecek olan kurbanlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kurban kesmede dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken Tolan, “Kurban kesmeyi sadece bir yönüyle ele almamak lazım. Bu ibadetin içerisinde hayvan hakkı, komşu hakkı, dinimizin temizlik yönü ve hayvanlara merhamet yönlerine de çok dikkat etmek gerekir” dedi.

Video için play'e tıklayın

İslam dünyasında büyük bir sevinç ve dayanışma içerisinde kutlanan Kurban Bayramı Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10'uncu gününden itibaren 4 gün kutlanır. Kurban Bayramı’nda Müslümanlar Allah’a şükürlerini ifade etmek amacıyla kurban kesip, kestikleri kurbanın etini ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Bu ibadeti yerine getiren Müslümanların dikkat etmesi gereken konulara ilişkin  Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, önemli uyarılarda bulundu.

Müftü Ramazan Tolan, “Kurban kesmek; İmam-ı Azam Ebu Halife’ye göre vacip, İmam Şafi’ye göre ve diğer mezheplere göre de sünnettir. Kurban kesmenin kimlere vacip olduğunu anlatmamız lazım. Birincisi, Müslüman olan ondan sonra erginlik çağına girmiş, akli dengesi yerinde olan, seferde olmayan, dinen zengin sayılan kimselere halifelere göre kesmesi vacip, Şafi Mezhebine göre de kesmesi sünnettir” dedi.

‘KURBAN KESECEĞİZ DİYE HAYVANA BİZ EZİYET EDEMEYİZ’

Kurban ibadetinin vacip olduğunu, bazı mezheplere göre ise sünnet olduğunu aktaran Müftü Tolan, kurbanlık hayvana ve diğer tüm hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Kurban vacip veya sünnet olmakla beraber bizde çok önemli bir ibadettir. Âdem aleyhi selam zamanından beri yapılan bir ibadet. İbrahim aleyhi selam bütün peygambereler zamanında kurban aslında vardı. Kurban insanı Allah’a yaklaştıran bir ibadet demektir. İbadet için kesilen hayvanın ismi de kurbandır. Kurban, sadece Kurban Bayramı’nda kesilen değil, adak, akika var, işte hacda kesilen kurban çeşitleri var, altı yedi tane kurban çeşidi var. Hanefilere göre bayramın 1,2 ve 3’üncü günü kurban kesmek lazım, Şafilere göre, dördüncü gün güneş batıncaya kadar da kesilebiliyor. Yani Allah rızası için ibadet maksadıyla işte belli şartları taşıyan ve onların belirli zamanlarda kesilmesi bu ibadete kesilen hayvana biz kurban diyoruz. Şimdi bu mali bir ibadettir yani insan parasını veriyor ona göre bu ibadetini yapıyor. Amaç Allah’a karşı şükür bize mal mülk imkan sağlık sıhhat verdiği için bu bir şükürdür. Yani Yarabbi bütün bu malı sen bana verdin sen emredersen istersen senin rızan için bunu feda edebilirim. Senin rızan için senin kullarına da bunu dağıtacağım. Müslümanları böyle ruhen eğitiyor. Şimdi bu bir tarafı, öbür tarafı da mesela haklar var. Allah’ın hakkı   var, insanın hakkı var, akrabalarımızın ayrıca hakları var, ana baba hakkı var, çocuk hakkı eş hakkı var. Bir de hayvan hakkı da var. Yani biz kurban keseceğiz diye bir hayvana biz eziyet edemeyiz. Doğrudur ibadet diye kesiyoruz ama onu hiçbir zaman incitme hakkımız yok. İşte bizim kitaplarımızda güzel güzel yazmış. İşte bıçak keskin olacak, merhametle yere yatırılacak. Ondan sonra ayakları bağlanacak. Kıbleye çevrilecek. İncitmeden hatta keserken bıçağı da o hayvancağıza göstermeden, keskin bıçakla kısa sürede kesmek lazım. Kesince de hemen sıçrayacak şekilde bırakmamak lazım. Düşüneceğiz sonuçta o da bir hayat sahibi biz de bir hayat sahibiyiz. Cenab-ı Allah bize öyle bir ikram da bulunmuş ki, o canı biz kesip kendimiz kullanıp yiyoruz. O da can taşıyor, bunun için Allaha karşı bizim çok çok şükür etmemiz lazım. Hayvanı keserken böyle” ifadelerini kullandı.  

‘BÜTÜN HAKLAR HAYVANLAR İÇİN DE VAR’

İnsan üzerinde bütün hayvanların hak sahibi olduğunu vurgulayan ve hayvanlara eziyet etmekten kaçınılması gerektiğini aktaran Müftü Tolan, “Hayvanı satın aldığımız zaman, işte bir yere götürürken, o günlerde onu doyurmamız işte suyunu içirmemiz, aslında dinimizin bu emirleri sadece kurban edilecek hayvan için değil normal kesilen için de böyle. Normalde bizim damızlık olarak beslediğimiz bütün bunların hepsinin işte sokaktaki hayvanın, kuşların, güvercinlerin hepsini bizim üzerimizde hakları var. Biz beraber aynı dünyayı paylaşıyoruz. Onları incitmemiz onlara sıkıntı vermemiz bizim böyle bir hakkımız yok. O hayvan bizim emrimizde ise bir evladımız ailemizdeki bir bireyin hakları neyse yeme, içme, barınma, yazın sıcaktan korunma, kışın soğuktan korunma bütün bu haklar o hayvan için de var.  O da bir can taşıyor” şeklinde konuştu.

‘KURBAN EKONOMİK PİYASAYI CANLANDIRIYOR’

Kurban Bayramı vesilesiyle ekonominin de canlandığını hayvan piyasasında hareketliliğin yaşandığını belirten Müftü Tolan, “Dünya üzerinde her gün milyonlarca hayvan kesiliyor. Ne için kesiliyor? Yine insanların istifadesi için kesiliyor. Ama kurban hem ibadet maksadıyla kesiliyor, bir de bunun gideceği yer et bulamayan fakirlere dağıtılıyor. Bu ayrıca değer kazanmış oluyor. Normalde dünyada bu kadar hayvan kesiliyor ve insanlar tarafından yeniliyor. İşte kurban olarak da hayvanları kestiğimiz zaman belki 5-10 gün kasapların et satmaları azalır. Yoksa ortalamaya vurduğumuz zaman o kadar havan zaten kesiliyor. Bir de kurbanın ekonomik olarak piyasayı canlandırması var. Bir Kurban Bayramı’nda kurbanlar hiç kesilmese, çiftçilerimiz var, bunlara yem satanlar var bunlar silsile yoluyla hepsi iflasa gider. Kurban, piyasayı, ekonomiyi canlandırıyor. Kurban ibadetinin bu özelliği de var” ifadelerine yer verdi.   

‘KURBAN KESERKEN TEMİZLİĞE DİKKAT EDİLMELİ’  

Kurban Bayramı’nda kurbanlar kesildikten sonra hayvansal atıkların rastgele atılmaması ve ibadette temizliğin büyük önem taşıdığına değinen Müftü Tolan, “Dinimizin bir de temizlik yönü var. Kurban kesiminde temizlik ve hijyen durumu da önemli. Biz kurbanlarımızı kestiğimiz zaman temizliğe çok dikkat etmemiz lazım. Bir ibadeti yapıyorum diye öbür tarafı unutmamak lazım. Şimdi sokaklarımız, caddelerimiz, eğer kirleniyorsa kan bulaşıyorsa, hayvansal atıklar her taraf perişansa o zaman biz ibadetimizden bir şey anlamamışız demektir. Bu şekilde vatandaşın dikkatini bu noktada da çekmek istiyorum. Şimdi bizim komşularımızın bizim üzerimizde hakkı yok mu? Var. Bizim de onlar üzerinde hakkımız var. Siz bir yerden geçtiğiniz zaman orada bir çöp konteynırı var adam çöpünü getirip konteynıra atmamış da rast gele oraya bir yere atmış. İşte sokak hayvanları da gitmiş onu dağıtmış şimdi siz bundan rahatsız olmaz mısınız? Rahatsız olduysanız onu yapan kişi dinen sorumludur. Biz kurbanımızı kesiyoruz diye eğer temizliğe riayet etmezsek o temiz olmayan ortamdan rahatsız olan ne kadar insan varsa hepsinin vebali bizim üstümüze geliyor. Bir taraftan ibadet diğer taraftan başkasına zarar vermek olmaz. Sadece bir yönüyle değil, içerisinde hayvan hakkı var, komşu hakkı var, dinimizin temizlik yönü var, birde hayvanlara merhametli davranmak var” sözlerine yer verdi.

 KURBAN BAYRAM MESAJI

Şanlıurfalı vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayan Müftü Tolan, “Ben de Şanlıurfalı kardeşlerini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah sağlık, sıhhat, afiyet versin. Nice bayramlara hepimizi mutluluk içerisinde kavuştursun” diyerek sözlerine son verdi.

Esma ALBAYRAK-ÖZEL HABER/ URFA PUSULA

19 Tem 2021 - 16:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.