UCİM’den sert tepki: Çocuklar için çok kötü bir düzenleme!

4. yargı paketi olarak bilinen “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” komisyonda görüşülerek kabul edildi. Yargı paketinde yer alan çocuğun cinsel istismarında “somut delil” aranması şartına UCİM Şanlıurfa İl Koordinatörü Avukat Cemile Didem Karaboğa, sert tepki gösterdi. Karaboğa, “13. madde bu konuda bizim elimizi kolumuzu bağladı. Çocuk istismarında tutuklama zorlaşacak” dedi.

Video için play'e tıklayın

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Türkiye İhbar Sorumlusu ve Şanlıurfa İl Koordinatörü Avukat Cemile Didem Karaboğa, geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçerek yasalaşan yargı paketindeki çocuk istismarına yönelik 13. maddenin istismarla ilgili dosyaları daha da zor hale getireceğini kaydetti.

Mevcut yasanın bile çocuk istismarına yönelik dosyalarda yetersiz kaldığının altını çizen Karaboğa, “Dördüncü yargı paketinin 13. maddesi katalog suçları içerisinde yer alan, çocuk istismarı suçuna somut delil şartlarını getirdi. Hali hazırda bu düzenleme olmadan önce dahi biz çocuk istismarı dosyalarında tutuklu yargılamanın çok zor gerçekleştiğini zaten biliyorduk.  Çünkü istismar dediğimiz şey özellikle çocuk istismarı, kapalı kapılar arkasında olan, arkasında bir delil bırakmayan,  bazen sarkıntılık suretiyle gerçekleştiğinde arkasında herhangi bir maddi delil dahi bırakmayan ve bizi bu konuda çok yoran bir durum. Bu, yargı paketinin 13. maddesiyle gelen bu somut delil şartı hali hazırda zor yapılan ve zor karara çıkan dosyaları daha da sorunlu hale getirdi” dedi.

 ‘ELİMİZİ, KOLUMUZU BAĞLADI’

 13. maddenin önlerine büyük engeller çıkardığını vurgulayan Karaboğa,

“Dördüncü yargı paketin 13. maddesiyle çocuğun istismara uğradığını mahkemeye somut bir delil ile ispat etmek durumundasınız ki, şüpheli ya da sanık tutuklu yargılansın. Yalnız somut delil hukukun genel ilkeleri kapsamında hali hazırda zaten çocuğun tutarlı çelişkisiz beyanları olmasına rağmen biz bir önceki durumunda dahi tutuklu yargılanmayı esas hale getirmezken 13. madde bu konuda bizim elimizi kolumuzu bağladı” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK CİDDİ TUTUKSUZ YARGILANMA ORANI VAR’

 UCİM’in Türkiye genelinde binin üzerindeki dosyayı hızlı bir şekilde takip ettiğini kaydeden Karaboğa, bu tür dosyalarda maddi delil bulmanın çok zor olduğunu dile getirdi. Karaboğa, “Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Türkiye genelinde binin üzerinde dosyaları hızlı takip ediyor. Bu dosyalarda çok ciddi bir tutuksuz yargılanma oranı var. Çünkü çocuklar istismar başlarına geldiği zaman; bazen konuşamıyorlar, bazen ailelerin içerisinde olan istismarı söyleyemiyorlar. Zaten maddi delilde dediğimiz şey; üç gün içerisinde adli tıp raporlarında üç günden sonra adli tıp raporlarında çıkmayabiliyor. Ya da sadece sarkıntılık suretiyle gerçekleşen bir istismar ya da sözlü bir cinsel suç dahi bunlarda bir maddi delil bulamazsınız, somut delil bulamazsınız. Dolayısıyla bu düzenleme özellikle kırılgan gruplar için özellikle çocuklar için çok kötü bir düzenleme olacak. Sanıyorum ki, bizlerin artık sahadan ve dava dosyalarında işi daha da zor olacak. Dördüncü yargı paketin 13. Maddesi gündeme geldikten sonra UCİM, toplu olarak CİMER’e dilekçeler gönderdi. 13. Maddenin çocuk istismarı ile ilgili kısmının bu düzenleme den çıkarılması yahut bu düzenlemenin açıkça çocuk istismarı suçlarında istisna tutulması yönünde başvuruda bulundu. Bununla ilgili toplantılar düzenledik, bilgilendirme formları yayımladık. Ancak yine de bu konuda Meclis’ten bu maddenin halen hali hazırda geçmesine engel olamadık. Sizin de söylediğiniz gibi çocuk istismarı dosyalarında UCİM aktif olarak sahada çalışan siyaset üstü bir dernek. Dolayısıyla ne olursa olsun kime karşı olursa olsun her zaman ve her zaman çocuğun üst menfaatini koruyan bir dernek. Bununla ilgili tüm girişimlerimiz maalesef bu aşamada sonuçsuz kaldı. Ama biz umudumuzu yitirmedik yine sahada çocukların yanında olmaya devam edeceğiz. Dava dosyalarını etkili bir şekilde takip etmeye devam edeceğiz. Olabildiği kadar bu düzenlemede çocukların daha az etkilenmesi için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

 ‘İLK CESARETİ SİZ GÖSTERECEKSİNİZ’

 Çocuklara ve ailelere de seslenen Karaboğa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncellikle ailelerden önce çocuklara bir şey söylemek istiyorum; konuşun çocuklar siz konuşacaksınız UCİM’deki ablalarınız, abileriniz sizin yanınızda olacak. Devlet sizin yanınızda olacak, polisler sizin yanınızda olacak. Adliye, görüşmeciler yanınızda olacak. Ama ilk meşaleyi siz yakacaksınız, ilk cesareti siz göstereceksiniz. Çocuklar konuşurlarsa kendisi gibi istismara uğrayan onlarca çocuğu istismarcının elinden kurtarıyor. Ailelerse çocuklarına inanmak zorundalar. Bakın bir çocuğun istismara uğradığını söylemesi o çocuk için çok büyük bir adımdır. Çocuklar yalan söylemezler, çocuklar yönlendirilemezler, çocuklar belli şeyleri bilmezler. Belli bir olay örgüsünde istismara uğradığını anlattığında ailesinin hemen ilk olarak savcılığa suç duyurusunda bulunması, yahut koltuk kuvvetine gidip ihbarda bulunması, devamlı aile ve sosyal aile politikaları bakanlığına ihbarda bulunmasını söylüyoruz. Çocuklarımızın yanında olun ki, çocuklar bu yaraları en hafif şekilde atlatsınlar. Ve suçlular cezalarını çeksinler.”

 ‘UCİM, SİYASET ÜSTÜ BİR DERNEK’

 UCİM’in çocuk istismarına dikkat çekmek için başlatmış olduğu mavi kurdela ve derneğin çalışmaları hakkında da bilgi veren Karaboğa, sözlerini şöyle tamamladı:

“UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Mücadele Derneği bu yıl 4. düzenlenen ‘Çocuk İstismarı İle Mücadele Ve Farkındalık Haftası’ kapsamında Temmuzun ikinci haftasında mavi kurdele haftası olarak kutluyor bununla ilgili sol bileklerimize mavi kurdele takıyoruz. Ve çocuk istismarına dikkat çekiyoruz. Bu konuda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bugün bizi izleyen herkesten bu hafta boyunca sol bileklerine mavi kurdele takmalarını ve çocuk istismarına   dikkat çekmelerine, çocuklar için mavi kurdele tak hashtagiyle bunu sosyal medyalarına paylaşmalarına rica ediyoruz. Derneğimiz hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, siyaset üstü bir dernektir. Çocuklar için çalışan, gerek sahada dava dosyaları ile ilgili çocuklara hukuki ücretsiz hukuki destek sağlayan rehabilite desteği veren ve eğitim desteği veren tamamen gönüllülük esasa dayanan bir dernektir. Dolayısıyla yalnızca çocuk merkezi ile çalışırız ve siyaset üstü bir derneğiz. Tüm vatandaşlarımızdan çocuklarımızdan gençlerden ev hanımlarından öğretmenlerden avukatlardan tüm meslek guruplarından desteğe ihtiyacımız var. Ve bizlerle beraber sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.  Zamanınız varsa adliyeye gelip ailelerin ve çocukların yanında olabilirsiniz. Pedagogsanız veya böyle bir eğitiminiz var ise eğitmen olarak bizlerle çalışabilirsiniz. Rehabitasyon uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Çocuk merkezli yapılan her işle kapımız açık. Hepinizi yanımızda görmekten çok mutluluk duyarız.”

Esma ALBAYRAK-ÖZEL HABER/ URFA PUSULA 

15 Tem 2021 - 11:49 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.