Aydınlık TBMM'ye taşıdı: Suruç Devlet Hastanesi’nde neler oluyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. Aydınlık, "Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen olaylar gerçekten çok vahim" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Aziz Aydınlık, “Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen olaylar gerçekten çok vahim; o nedenle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu iddiaların tümünü sorduk, Suruç Devlet Hastanesi’nde neler oluyor, bunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

'HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDENLER VAR'

Suruç Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen olayların detaylarını paylaşan Aydınlık, “Hastanede nöbet tutmadığı halde nöbet tutuyormuş gibi gösterilen bazı kişiler hakları olmamasına rağmen döner sermayeden pay alıyorlar, haksız kazanç elde ediyorlar. Bu para kimin parası; milletimizin parası. Bu hastanede ve başka kurumlarda haksız kazanç elde edildiği de biliniyor ama birkaçı dışında ses çıkartılmıyor. Bu duruma itiraz eden personeller ise evlerinden kilometrelerce uzağa merkeze ya da başka ilçelere sürülüyor. Bu duruma sessiz kalamayız, derhal bu iddiaların araştırılması için soruşturma başlatılmalıdır, kamera kayıtları incelenmelidir” diyerek sözlerine devam etti.

'HASTANENİN ARACI ŞAHSİ ARAÇ GİBİ KULLANILMIŞ'

Hastanede organize çalışıldığının söyleyen Aydınlık, “bu olaylar zincirinde görüyoruz ki bu işleri yapan kişiler organize bir şekilde çalışmış. Kendi ekiplerini kurarak birbirlerini korumaya almışlar ve aynı suça ortak olmuşlar, bu duruma karşı gelenlerde Suruç Devlet Hastanesi’nden geçici görevlendirmeyle uzaklaştırılmış. Hastanede kullanılmak için alınan araç kimi sağlık personelleri tarafından şahsi araçları gibi kullanılmış, Suruç Kaymakamlığı’na durumun bildirileceği üzerine bu aracı kullanmaktan vazgeçmişler. Şimdi bu araç, bu hastane, bu para kendi malları, kendi paraları olsa bizi ilgilendirmez. Suruç Devlet Hastanesi babasının çiftlikleri mi? Bu kişiler derhal ortaya çıkartılmalı ve hesap vermeliler” diyerek sözlerini noktaladı.

 Aydınlık, tarafından TBMM başkanlığına verilen soru önergesinde şunlar yer aldı:

1)     Suruç Devlet Hastanesiyle alakalı bakanlığınıza ya da bakanlığınıza bağlı kuruluşlara herhangi bir şikâyet dilekçesi ulaşmış mıdır?

2)     Eğer herhangi bir şikâyet varsa herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

3)     Suruç Devlet Hastanesi’nde resmiyette nöbet tuttukları kayda geçmiş kimi sağlık çalışanlarının nöbet yerlerine dahi gelmedikleri ancak döner sermayeden pay aldıkları doğru mudur? Bu konuda herhangi bir tespitiniz var mıdır?

4)     Nöbet tutmadan döner sermayeden pay aldıkları iddiasının doğruluğunun tespiti için son 3 ayın kamera kayıtları incelenmiş midir?

5)     Suruç Devlet Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanının 2. Basamak Yoğun Bakım Sorumlusu olarak görevlendirildiği doğru mudur?

6)     2. Basamak Yoğun Bakım Sorumlusu olarak görevlendirildiği iddia edilen mikrobiyoloji uzmanının görev alanına neredeyse hiç uğramadığı iddiası doğru mudur? Kamera kayıtları incelenmiş midir?

7)     Araç alım ihalesi ile hastanede kullanılmak üzere alınan 50 AAV 848 plakalı aracın bazı sağlık personelleri tarafından şahsi araçlarıymış gibi özel işlerinde kullandıkları iddiaları doğru mudur?

8)     Bahse konu aracın şahsi araçmış gibi kullanılmasının kaymakamlığa bildirileceği duyumu üzerine bu aracın başka bir sağlık çalışanının kullanımına sunulduğu iddiaları vardır. Bu konuda Suruç Kaymakamlığı’ndan tarafınıza ulaşan bir bilgi ve belge var mıdır?

9)     2019-2020 yıllarında bu aracın yakıt masrafı ve yaptığı kilometre nedir?

10) Bahse konu araçta takip sistemi bulunmakta mıdır?

11) Yukarıda bahsi geçen iddiaların hastanede duyulması üzerine birkaç personelin kayda geçirilmeden İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisince Başhekimin odasında sözlü ifadelerinin alındığı doğru mudur?

12) Sözlü ifadesi alınan ve bildiği gerçekleri anlattığını ifade eden sağlık çalışanlarından birinin Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne, bir diğerinin de Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçici olarak görevlendirildikleri doğru mudur?

13) Başka hastanelere geçici görevlendirilen personellere gittikleri hastanede yine bu vakada dahli bulunanlar tarafından uzaktan talimatla mobbing uygulandığı iddiası doğru mudur?

14) Tüm bu iddialarla ilgili bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır, herhangi bir müfettiş görevlendirilmiş midir?

15) Kaymakamlık, İl Sağlık Müdürlüğü ya da Şanlıurfa Valiliği tarafından bakanlığınızla paylaşılan herhangi bir bilgi ya da belge var mıdır?

16) Mağdur edildiklerini iddia eden ve başka hastanelere geçici görevlendirmeyle Suruç Devlet Hastanesi’nden uzaklaştırılan sağlık çalışanlarının mağduriyeti giderilecek midir?

17) Haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen kişiler hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak mıdır?

18) Bahse konu iddialarla alakalı tanık olan ya da duyum sahibi hastane personellerinin ifadeleri alınmış mıdır?

Urfa Pusula 

19 Haz 2021 - 17:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.

04

İşçi Saglıkçı - 800 yataklı hAstanede dönen olaylar bakışsınlar başhekim kalite müdürü ve kalite müdür yrd yaptıklarını araştırsınlar bakın neler çıkacak neler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 22:53
03

Celikkanahmet - Bu iddia doğruysa vahim devlet üstüne gitmiyirsa daha vahim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Haziran 21:20
02

Celikkan - Bu iddia doğruysa vahim devlet üstüne gitmiyorsa daha vahim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Haziran 21:19
01

Garip - Okuyunca insanın kanı donuyor resmen. Bu hastanedeki yolsuzluğu yapanların Allah korkusu yok mu. Hesap günü nasıl hesap verecekler. Allah vatanımızı bu gibi kan emicilerden korusun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Haziran 18:21