TMMOB herkesi göreve çağırdı: Donatılar satılıp başka illere harcanacak!

TMMOB Şanlıurfa İKK Sekreteri Mehmet Kaya, Karaköprü’deki sosyal donatı alanlarının satılıp başka harcanmak istendiğini belirtti.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesindeki sosyal donatı alanlarıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Danıştay kararına rağmen yeniden imar planı değişikliğine yönelik tepkiler devam ediyor. İlçeye bağlı Doğukent Mahallesinde hastanenin de içinde yer aldığı sosyal donatı alanlarının konut alanına dönüştürülmek istenmesi üzerine TMMOB Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası konuyu yargıya taşıdı. Danıştay kararına olmasına rağmen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Karaköprü Belediyesi imar planı değişikliğini yeniden gündemine aldı. Şehrin geleceği açısından herkesin göreve davet eden TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Mehmet Kaya yazı bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili usulsüzlüklerin Danıştay tarafından iptal edildiğine dikkat çeken Kaya, “Karaköprü İlçesi Doğukent Mahallesi 3309 ada 1 parselde 101 dönümlük Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi alanı ile Batıkent Mahallesi 761 nolu parselde yaklaşık 52 dönümlük Sağlık Tesis alanı ( hastane ) olan bu taşınmazlar toplamda 150 dönüm olup imar plan değişiklikleri ile Konut alanına dönüştürülerek satılmak istenmiştir. TMMOB Şehir Plancılar Odası tarafından açılmış olan dava sonucunda; ilgili usulsüzlükler Danıştay kararı ile iptal edilmiştir.

Aynı usulsüz uygulamalar maalesef yine karşımıza çıkmış bulunmaktadır. 9 Nisan 2021 tarih 3804 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan plan değişiklikleri, 21.04.2021 tarihi itibarı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Karaköprü Belediyesi ve İlgili Muhtarlıklarda ilan askıya çıkmış bulunmaktadır. İmar Kanunu ve ilgili mevzuatlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilen, bir şehrin geleceğini ilgilendiren bu tür uygulamaların, tekrar aynı şekilde karşımıza çıkmasını anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

‘BAŞKA İLLERE HARCANMAK İSTENMEKTEDİR’

Şehrin geleceğini gasp etmek isteyen uygulamalar itirazlarını sürdüreceklerini kaydeden Kaya, sözlerini tamamladı: “Gelinen noktada; bir şehrin donatı alanlarının o şehrin yaşayanlarına ait olduğunu teyit eden Danıştay’ın kesin kararının üzerinden üç ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen; yapılan plan değişikliğiyle bu şehrin geleceğini ilgilendiren donatı alanlarını satılıp başka illere harcanmak istenmektedir.

Biz TMMOB olarak yerel kaynakların yerel halk için kullanılması gerektiğini savunuyoruz. Şanlıurfa’nın; değerli halkını, STK’larını, İlgili Muhtarlıkları, görüş ayırt etmeksizin tüm siyasi organlarını, şehrimizin geleceğini gasp etmek isteyen bu uygulamalara itiraz etmeye davet ediyoruz. 21.05.2021 tarihine kadar Karaköprü Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine itiraz dilekçeleri TMMOB Şehir Plancılar Odası tarafından verilmiş olup, Bu bağlamda, daha önce olduğu gibi bundan sonraki süreçlerde de bu ve benzeri usulsüzlüklerin takipçisi olacağımızı, hukuk ve adalete olan güvenimizi yitirmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildirir ve paylaşırız.”

  Urfa Pusula


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.