Şanlıurfa’daki öğrencilerden büyük başarı

Harran Üniversitesi öğrencilerinin sunduğu proje, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinden Fatma Kaçar, Hüsniye Kaplan, Zeynep Karakurt ve Emine Altun’un sunmuş oldukları proje önerileri, TÜBİTAK 2209 A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

Göç ve kadın, toplumsal cinsiyet, pandemi ve çocukların eğitimi gibi oldukça güncel birer akademik yayın niteliği taşıyan konulara değinen bu araştırma sonuçlarının özellikle bölgenin ihtiyaçları bağlamında karar alıcılar ve politika belirleyiciler için rehberlik etmesi hedefleniyor.

Fatma Kaçar ile Hüsniye Kaplan, Suriyeli Sığınmacı Çocukların Covid-19 Pandemisi Sürecinde Eğitimde Yaşadıkları Sorunlar konusunda; Emine Altun, Din ve Toplumsal Cinsiyet Olgusunun İş Bölümü Bağlamında İncelenmesi: Şanlıurfa Örneği konusunda ve Zeynep Karakurt ise Eşleri Kayıp Göçmen Kadınların karşılaştığı sosyal sorunlar konularında projeler hazırladı. Öğrencilerin yaptıkları projelerin danışmanlıklarını Üniversitenin Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Sosyoloji bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gülerce üstlendi.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Özverili bir hazırlık sürecinin ardından öğrencilerin projelerinin onaylandığı haberini sevinçle karşıladıklarını belirten Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Ökten, öğrenciler ve danışman hocalarını tebrik ederek kendisinin akademik desteğinin yanı sıra bölümün imkanlarının ve kütüphanesinin de projelerin yürütülmesi sürecinde öğrencilerin hizmetinde olacağını ifade etti.

Projelerin en güzel şekilde uygulanarak birer örnek proje teşkil etmeleri için sıkı bir çalışma temposuna gireceklerini ifade eden projelerin danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gülerce; “Bu başarıların ardında öğrencilerin kendi özverili çalışmalarının yanında bölümümüzdeki tüm hocalarımızın, bölüm başkanımız Prof. Dr. Şevket Ökten ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ekrem Bektaş’ın da katkıları var. Özellikle de üniversitenin her alanda başarısının artması için projeler/yayınlar konusunda her türlü desteği sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in yönlendirme ve desteklerinin hem bu projelerin ortaya çıkmasında hem de gelecek projelerin üretilmesinde önemli rol oynadığını ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimi tebrik ediyor, projenin tüm aşamalarında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERDEN AÇIKLAMA

Projeyi kazandıklarını öğrendiklerinde çok sevindiklerini ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu düşündüklerini vurgulayan Sosyoloji bölümü öğrencileri Emine Altun, Zeynep Karakurt, Hüsniye Kablan ve Fatma Kaçar, üzerinde yıllardır çalışmalar yaptıkları alanda yeni konularda daha detaylı bir şekilde yoğunlaşmaları gerekeceklerini belirterek, hocaların da desteğiyle güzel çalışmalar ortaya çıkaracaklarına inandıklarını ifade etti.

Urfa Pusula

10 May 2021 - 23:21 Şanliurfa- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.