Coşkun açıkladı: İşte Urfa'yı eğitimde son sıralara taşıyan nedenler!

Nisan ve mayıs aylarının gelmesiyle birlikte Şanlıurfa’dan farklı illere tarım işçilerinin göçleri başladı. Farklı illere aileleri ile birlikte çalışmak için gitmek zorunda kalan çocuklar eğitimden uzak kalarak aylarca derslere katılamıyor. Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, “Yaklaşık 100 bin tane öğrenci bu durumdan etkileniyor” dedi.

Video için play'e tıklayın

Tarım kenti Şanlıurfa’dan her yıl olduğu gibi bu yıl da nisan ve mayıs aylarında aileler farklı illere tarım işçisi olarak çalışmaya gidiyor.  Aileleriyle birlikte çalışmaya giden çocuklar eğitimden yaklaşık 4-5 ay uzak kalıyor.

Şanlıurfa’da yaklaşık 100 bin öğrenci tarım işçiliği nedeniyle eğitimden uzak kalarak sağlıksız koşullarda yaşadığını söyleyen Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, şu ifadeleri kullandı:

“Bir pandemi sürecindeyiz zaten, insanlar tedirgin, insanlar rahatsız, insanlar işsiz. Bu konuda tabiî ki eğitimden de öncelikle sağlıktır. Eğitimde olmazlarsa olmazlarımızdandır. Dolayısıyla fırsat ve imkân eşitsizlikleri bu süreçte de kendini tam belli ettirmiş, ediyor. Mevsimlik tarım işçileri çocuklarımız, nisan ayının başlamasıyla iç taraflara ihtiyaçların olduğu yer neresi ise gerek İç Anadolu gerek Karadeniz, Ege, Marmara’ya gidiyor. Aileler kendi çocuklarını götürmek durumunda. Çünkü çocukları bırakacak bir yerleri yok. Dolayısıyla Urfa’nın eğitiminde bu büyük bir olumsuz etken olarak etkileniyor. Urfa’da 750 bin yakın öğrencimiz mevcut. Nerden bakarsanız bakın yüzde 10 – 15 kesimi bundan etkileniyor. Yani yaklaşık 100 bin çocuğun eğitim hayatını bu ister istemez olumsuz olarak etkiliyor. Birde nisan ayında gidiyorlar, eylül, ekim, kasım ayının başında geliyorlar. En az 4 ay eğitimden geri kalıyorlar.

Gerçi pandemi sürecidir, uzaktan eğitimden bahsediyoruz. Biliyorsunuz uzaktan eğitimde ekonomik koşulara, ekonomik bir güce bağlı bir durum. Buradayken kendi evinde Eyyübiye’deki bir çocuk ya da Bağlarbaşı’ndaki bir çocuk burada aynı imkân şartlar olmadığı halde normal uzaktan eğitime gire bilme imkânı yok iken düşünün çocuklar zorluklar altında gittiği yerde çadır hayatı, elektrik var mı belli değil, ortam şartları nasıl? Düşündüğün zaman bu tür durumlarda uzaktan eğitime girme imkânı, daha da azalıyor. Birde o şartlar o imkânlar var mıdır? İster istemez bu tür olumsuz olaylar Urfa’nın eğitim öğretimini olumsuz etkilemektedir. Maalesef Urfa’nın kaderi olarak hep 80 civarında biz turluyoruz. O yüzden bunun kesinlikle düzeltilmesi gerekir. 10-20-30 yıldır söyleniyor ama gelişme hayli hazırda mevcut değil. Özellikle Türkiye’de işsizlik sorunu özellikle Urfa’da genç nüfusun çoğunlukta olması hasebiyle işsizlik yoğun olarak görülmekte. Bunu nasıl aşabiliriz. Bunu nasıl çöze biliriz. Tabii ki bu tür dışarıya giden insanların, iş imkânlarını bizim burada oluşturup onları burada istihdam yapmamız gerekir ki, insanlar kendi evlerinde kendi çoluk çocukları ile kendi ailesi ile ve yarın kendi işine gidebilecek. Uzaklıkta ve ortam şartlarına uygun olması gerekir. Hem maddi açıdan hem manevi açıdan daha rahat daha uygun şartlarda çalışmamız gerekir. Tabi buradan siyasilere atıfta bulunacağız. Onlardan destek isteyeceğiz. Sonuç olarak 14 vekilimiz mevcuttur. İktidardan 8 tane AK Parti hükümetinden mevcut dolayısıyla bu tür çalışmanın bu tür istihdam alanın oluşturması bu tür yatırımların mutlaka Urfa’ya yönlendirilmesi siyasi eli ile yapılacak çalışmalardır. Bu konuda biz destek ve gayretlerini istiyoruz. Hep söylüyoruz ama bizim eğitimde de bir çığır aşmamıza, Urfa’nın da eğitimde birkaç basamak çıkma adına mutlaka bizim bu mevsimlik tarım işçisi çocuklarımızın sorununu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunun çare ve çözüm yolunda insanlarımıza istihdam alanları oluşturmak iş imkânları oluşturmak.” 

‘URFA’DA EĞİTİMİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR’

Tarım işçiliğinin Şanlıurfa’da eğitimi olumsuz yönde etkilediğini ve sürekli son sıralarda yer almamamızın en büyük nedenlerinden birinin bu olduğunu aktaran Coşkun, şöyle devam etti:

“Yaklaşık tahminen 100 bin civarında, 750 bin öğrencimiz var. Yaklaşık yüzde 15 civarında tekabül ediyor. Bugün 100 bin öğrenci az değil. Birde Suriyeli çocuklarımızdan bahsetmek istiyorum. Nerden bakarsanız 70 ile 100 bin arasında Suriyeli öğrencimiz var. İster istemez bunlarda örfü, adetti, geleneği, ya da ortam şartları adaptasyonu sağladığı için bunlarda ister istemez Urfa’nın eğitimini bir basamak aşağı çeke bilme imkanları var. Eğitimde son sıralarda olmamızın tarım işçiliğinin büyük bir etkisi var. Çünkü az önce dediğim gibi 100 bin tane öğrenci etkileniyor. Dolayısıyla 8. Sınıflarda lise giriş sınavları gerek 12. Sınıflarda üniversite giriş sınavlarında bu ailenin çocuklarına nerden bakarsanız bakın yüzde 4-5’ini bunlar etkiliyor. Bunların eğitimsiz şartları da Urfa’nın eğitiminde olumsuz yönde etkileyip bu konuda bizim mutlaka bunu çözmemiz gerekir. İşte az öncede söylediğim gibi istihdam alanı oluşturulup gerek sanayisi gerek tarımı gerek tarımsal yapıyı da ilgili bizim bir şeyler yapmamız gerekir. Urfa’nın en büyük şansızlığı bahtsızlığı bu. Genç nüfusa seviniyoruz. Çoluk çocuğun olması ile övünüyoruz. Ama bunları istihdam edebilecek onlara imkânlar oluşturabilecek. Bunların ufkunu alanlarını geliştirebilecek ortamlar oluşturmamız gerekir. Buralarda sorunlarımız var. Biz bu övündüğümüz veya yetiştirdiğimiz genç nüfusu uygun bir şekilde tedarik edemiyoruz. İstihdam oluşturamıyoruz. Onların sorunlarına yönelik çözümler üretemiyoruz. Bizim bir an önce bunları çözmemiz gerekiyor. Az öncede söylediğim gibi yine siyasilerden bekleyeceğiz. Özellikle iş imkânı kurum ve kuruluşların hem burada yatırım yapması, hem de tarımsal alanda daha iyi çalışmalar ya da ürünler üreterek bu insanlara mutlaka istihdam verilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.”   

Urfa Pusula 

03 May 2021 - 15:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.