Urfa’da öğrenciler Genç STEM’le hayallerine yön veriyor!

Şanlıurfa’da öğrencilerin bilim, fen, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarındaki projelerini hayata geçirmesine olanak sağlayan Genç STEM'in Proje Koordinatörü Mehmet Şerif Esin, "Gençler, sürekli buraya gelip bireysel çalışma atölyelerinde, grup çalışma atölyelerinde STEM mantığı ile bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temeline dayanarak birçok eğitim yenilebilir ve sürdürülebilir projelerle daima kendini geliştirmektir” dedi.

Video için play'e tıklayın

Genç STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics), öğrencilerin fen ve matematik derslerinde öğrendiklerini, günlük hayatta mühendislik ve teknoloji ile birleştirerek, kullanılması amacıyla oluşturulan bir dernek. Öğrenciler ilk olarak projesini belirleyip, çözümleme sürecinde matematik ve fen derslerinde öğrendiği konuları hatırlayıp, teknoloji ve mühendislik ile ilgili yeteneklerini kullanarak uygulamaya çeviriyor. Proje çözüme ulaşıp, kalıcı hale geliyor.

Bu eğitim modelinin öğrenciye, 21. yüzyıl becerilerini kazandırması ve öğrenciye problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, sorgulama gibi becerileri bu süreçte kazanmaya başlıyor.

Şanlıurfa’da da faaliyet gösteren ve yaklaşık 250 öğrenci ile gönüllünün eğitim aldığı, projelerini hayata geçirdiği Genç STEM Derneği, Şanlıurfalı gençlere ücretsiz destek ve eğitim veriyor.  

‘ÖĞRENCİLER KENDİ HAYALLERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR’

Öğrencilerin Genç STEM Derneğinde hayallerindeki projeleri gerçeğe dönüştürmeleri noktasında fırsat sunduğunu belirten Genç STEM Proje Koordinatörü Mehmet Şerif Esin, " Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Burada Genç STEM gönüllüsüyüm. Genç STEM, bir grup milli eğitimde bulunan hocalarımız tarafından kurulan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli bir eğitim ve araştırma derneğidir. Biz burada bireysel atölyelerimizde daha öncesinde yüz yüze olan fakat koronavirüs sürecinde zoom ile yapılan eğitimlerimizle durmandan devam etmekteyiz. Şuan 250 yakın gönüllümüz bulunmakta. Burada bireysel çalışma atölyelerinde kendi hayallerini gerçeğe dönüştürüyorlar. Aynı zamanda toplu eğitimlerimizde de hep beraber öğrenmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

‘YENİLEBİLİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELERLER GELİŞTİRİYORUZ’

Yenilenebilir ve sürdürülebilir projeler geliştirdiklerini ve bu konuda birçok yenilikçi fikirlerinin olduğunu söyleyen Esin, sözlerine şöyle devam etti:

“Yenilenebilir Birçok projemiz birçok yenilikçi fikrimiz bulunmakta. Yenilenebilir ve sürdürebilir bir teknoloji ile her daim bizde buradayız. Şuana kadar birçok proje yaptık. En başarılı olanı, robotlarımız oldu. El hareketli sistemli kontrolü robotlarımız bulunmakta. Bunlar en başarılı olanları diyebiliriz. Şuanda hazırlık aşamasında TEKNOFEST ekibimizde bulunan iki farklı gurubumuzda öğrenciler müthiş çalışmalar yapmakta en kısa zamanda onlarda sizlerle beraber olacaktır. Şu anda 200 yakın öğrencimiz bulunmakta gönüllü olarak. Bunların 100 tanesi sürekli buraya gelip bireysel çalışma atölyelerinde, grup çalışma atölyelerinde STEM mantığı ile bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temeline dayanarak birçok eğitim yenilebilir ve sürdürülebilir projelerle daima kendini geliştirmektir. Ülkemize yerli ve milli teknolojinin daha da yaygınlaştırılması en büyük amacımızdır.”

‘ÖNÜMÜZDE GELİŞEN BİR TEKNOLOJİ DEĞİŞEN BİR DÜNYA BULUNUYOR’

Daha çok 11-25 yaş aralığında öğrencilerin eğitim aldığı ve projelerini geliştirdiği dernekte eğitimin ücretsiz olduğuna dikkat çeken Esin, “Teknoloji dediğimiz yaş aralığı nerdeyse doğumdan vefat edene kadar geçen bir süreç aslında. Biz burada gençler olacakta 11-25 yaş aralığına daha çok önem vermekteyiz. Önümüzde gelişen bir teknoloji değişen bir dünya bulunuyor. Bu 2 üzeri 2 değil de 2 üzeri 8 şeklinde gelişmekte. Biz bu sayede siber güvenlik eğitimleri adı altında birçok küçük yaş grubundan büyük yaş grubuna kadar ebeveynlerden velilere kadar herkese eğitim verdik. Zoom üzerinden yine koronavirüs salgını sürecinde yaklaşık 2 ayda 1000 aşkın kişiye yapay zeka faydaları nedir? Zararları nedir? Nasıl şekillene bilir?  Tarzında eğitimlerimiz bulunmakta. Bütün eğitimlerimiz ücretsizdir. Projelerle birlikte gerçekleştirdiğimiz eğitimlerdir.” diye konuştu.

‘YENİLENEBİLİR SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELERİMİZ BULUNMAKTA’

Esin, "Bizim dernek kurucularımızdan bulunan bir birinden değerli hocalarımız tarafından bizlerde eğitim almaktayız. Bu eğitimleri bizde yerli ve milli teknolojileri baz alarak bizlerde herkese ulaştırmaktayız. Yaptıklarınız hayallerinizle sınırlıdır. Gelin hayallerinize yön verelim. Bir birinden farklı projelerimizle, Harran üniversitesinde arkamızdadır.  Aynı şekilde yaklaşık 3 ay önce kurulan Harran Üniversitesi Genç STEM topluluğu ile beraberdi. Şuan bünyemizde bulunan 75 Harran Üniversitesi öğrencilerimizle beraber burada çalışmalar yapmaktayız. Onlarla da TEKNOFES fikrimiz bulunmakta. Bir birinden farklı yenilenebilir sürdürülebilir projelerimiz bulunmaktadır." diyerek sözlerine son verdi. 

Urfa Pusula  

22 Mar 2021 - 12:10 - Gündem