Tanal: ŞUSKİ mağduriyeti gidermeli!

Meclis’te kürsüye çıkan CHP’li Mahmut Tanal, Ombudsmanlık raporu üzerine söz aldı. Küme Evler Mezrasındaki su sorununu da gündeme getiren Vekil Tanal, “Mezrada vatandaş, bu kışın ortasında hala uzak noktalardan traktörle evine içme suyu taşıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni, ŞUSKİ’yi, Ombudsmanlığın kararına uymaya davet ediyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nun dün akşamki oturumunda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (Ombudsmanlık) 2019 yılı raporu üzerine partisi adına söz alan Şanlıurfalı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, vatandaşların devlet kurumlarıyla yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla 2013 yılında faaliyete geçen Ombudsmanlığın 8 yılını doldurduğunu hatırlattı. Ombudsmanlığın hak arama kültürünün yaygınlaştırılması, yargının iş yükünün hafifletilmesi, mahkemeye gerek kalmadan bireylerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Tanal, “Ombudsmanlık daha genç bir kurum. Bürokratik keyfiliğin sürdüğü, kurumların içinin boşaltıldığı bir süreçte, Kamu Denetçiliği’nin çalışmaları, çabaları son derece kıymetlidir. İmkanlar dahilinde en iyisini yapmaya çalışan Kamu Başdenetçisi Avukat Şeref Malkoç ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum” dedi.

KURUMLARIN HUKUKA AYKIRI EYLEMLERİ TIRMANIŞTA

Kamu Denetçiliği, kamuoyunda tanındıkça kuruma yapılan başvuruların da arttığını belirten Tanal, şikayet başvurularının yıllık 5 bin 500’lerden 90 binlere ulaştığının görüldüğünü kaydetti. 2020 yılında yapılan başvurular ile 2019 yılı başvuruları kıyaslandığında yaklaşık yüzde 333.22’lik bir artış olduğunu aktaran Tanal, bu dikkat çekici artışların keyfiliğin, kamu kurumlarının hukuka ve hakkaniyete aykırı iş ve eylemlerinin de tırmanışa geçtiğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

‘ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SUÇLU BULUNDU’

Yaptığı başvuru üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’nun, vatandaşları içme suyundan mahrum bırakan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni haksız bulduğunu anlatan Tanal, şunları söyledi: “19 yıllık AK Parti iktidarında iyice yoksullaştırılan memleketim Şanlıurfa’da hemşerilerim temel ihtiyaçlara dahi ulaşamıyor. Şanlıurfa’nın en kronik sorunlarında biri, temiz içme suyu yokluğudur. Şanlıurfa Milletvekilimiz Aziz Aydınlık, CHP Şanlıurfa İl Başkanımız da her fırsatta gündeme getiriyor ama AK Partili belediyeler vatandaşa hizmet götürmüyor. Şanlıurfa Harran’da Tanınmış kırsal Mahallesi’ne bağlı Küme Evler Mezrası’nda vatandaşlara su hizmeti verilmemesi nedeniyle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki su ve kanalizasyon idaresi ŞUSKİ’yi Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet ettim. Başvurumu değerlendiren Kamu Denetçiliği, Küme Evler Mezrası’ndaki su sorununu gidermesi için gerekli olan iş ve işlemleri makul sürede yapması hususunda ŞUSKİ’ye tavsiyede bulunulmasına karar verdi. Ancak ŞUSKİ’nin bu karar karşısında mezraya dahi uğradığı yok. Mezrada vatandaş, bu kışın ortasında hala uzak noktalardan traktörle evine içme suyu taşıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni, ŞUSKİ’yi, Ombudsmanlığın kararına uymaya davet ediyoruz. Tabii karara uymak da yetmiyor. Mağduriyet katlanmadan tavsiye kararı doğrultusunda hızlı şekilde adım atılması gerekiyor.”

OMBUDSMANLIĞI YANILTMAYA ÇALIŞMIŞLAR!

Kamu idarelerinin, Anayasal bir kurum olan Ombudsmanlığın bilgi ve belge taleplerine olumlu karşılık vermekle de yükümlü olduğuna vurgu yapan Tanal, “6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu’nun 18. maddesinin birinci fıkrasında ‘Kurumun inceleme ve araştırma konusu ile ilgili olarak istediği bilgi ve belgelerin, bu isteğin tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde verilmesi zorunludur’ denilmektedir. Şunu da vurgulamak gerekir ki, talep edilen bilgiler ayrıntılı ve net şekilde Kamu Denetçiliği’ne aktarılmalıdır. Devlet kurumları, soru önergelerimize verilen yanıtlar gibi soyut, ciddiyetten uzak, özensiz, gerçeği perdelemeye yönelik açıklamalarla Ombudsmanlığı yanıltmaya kalkışmamalı. Nitekim Ombudsmanlığın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ kararının değerlendirmesinde, istedikleri bilgi ve belgelerin ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından süresi içerisinde gönderilmediği, bu durumun, iyi yönetim ilkelerinden ‘makul sürede karar verme’ ilkesine uygun olmadığının anlaşıldığı vurgulanıyor. Yine değerlendirmede, ŞUSKİ’nin başvuruya konu hususlara ilişkin olarak genel ve soyut cevaplar verdiği sonucuna ulaşıldığı vurgulanıyor. Bu durumun da iyi yönetim ilkelerinden “hesap verebilirlik”, ‘şeffaflık’, ve ‘kararların gerekçeli olması’ ilkelerine uygun olmadığı sonucuna varıldığı kaydediliyor. Zaten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yönetimin gecikmeli gelen cevabını inandırıcı bulmayan Kamu Denetçiliği Kurumu, gerekli araştırmayı yaparak, başvuruya konu edilen mezrada yaşayan bireylerin suya erişiminde sorun yaşandığı kanaatine varmış oldu” şeklinde konuştu.

 

Urfa Pusula

12 Şub 2021 - 12:50 Şanliurfa- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.