Tanal sordu! Şanlıurfa GAP Havalimanı havayolu işletmelerinin insafına kalmış!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndaki eksiklikleri ve sefer yetersizliklerini sordu. Uçak sefer sayılarıyla ilgili kararın havayolu şirketlerinde olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndaki fiziki olanakların, teknik imkanların yetersizliğini, Şanlıurfa’daki uçak sefer sayılarının az oluşunu, büyük kentlere direkt uçuşların olmayışını, Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayet etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun talebi üzerine savunma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tanal’a verdiği cevapta GAP Havalimanı'ndaki uçuşlarla ilgili kararların büyük çoğunluğunun havayolu şirketlerinde olduğu ifade edildi.

Tanal’a verilen cevapta şu ifadelere yer verildi:

“Havalimanlarımız için iniş / kalkış trafiklerinin uygulayacağı yaklaşma / kalkış usulleri, üyeleri arasında Ülkemizin de bulunduğu, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) standartları ve tavsiye edilen uygulamalarına uygun olarak tasarlanıp yürürlüğe girmektedir.

Şanlıurfa GAP Havalimanında her türlü hava seyrüsefer cihazları (VOR, NDB, DME) ile hassas yaklaşmaya imkan veren ILS cihaz/sistemi bulunmakta olup; havalimanının 04 pisti için ILS CAT I ve ILS CAT II cihazları kullanılarak daha düşük görüş şartlarında da inişe imkan veren aletli yaklaşma sistemleri de mevcuttur.

Ayrıca Şanlıurfa GAP Havalimanı 22 Pistine de ikinci ILS Sistemi tesis edilmiş olup uçuş kontrolünün yapılmasını müteakip 2024 yılı içerisinde hizmete verilecektir.

Diğer taraftan, havayolu işletmeleri; serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşları olup hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi, aktarmalı/aktarmasız uçuş ile seferin icra edilmesi vb. hususlar; havayolu işletmelerinin kendi uhdelerinde bulunmaktadır.

Havayolu işletmeleri; filo yapıları, filo müsaitliği, slot saatleri ve filolarında bulunan hava araçlarının bağlantıları çerçevesinde uçuş saatlerini kendileri belirleyerek talepte bulunmaktadır. Uçuş başvurusu olması halinde, başvurular ilgili mevzuat kapsamında Bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır.”

 

Urfapusula.com-Gündem

15 May 2024 - 21:52 Şanliurfa- Gündem