Urfa’yı yakından ilgilendiriyor! Resmi Gazete’de yayımlandı!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararla, baraj gölleri üzerinde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Türkiye’nin zengin ve bereketli topraklarına sahip Şanlıurfa’yı yakından ilgilendiren yenilenebilir enerji üretim santralleriyle ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarımsal sulamada zaman zaman enerjiyle ilgili sorunların yaşandığı Şanlıurfa’da kanal ve baraj gölü üzerinde neden yenilenebilir enerji santralleri kurulamadığı yönünde tartışmalar gündeme geliyordu.

Resmi Gazete’de yapılan değişiklikle 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na yeni fıkralar eklendi.

Yeni düzenlemeye göre, denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarda imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) veya sulama birlikleri tarafından belirlenen alanlarda gerekli izinlerin alınması kaydıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisansız elektrik üretim tesisi kurulabilecek. Bu tesisleri belediyeler ve bağlı kuruluşları da kurabilecek.

Söz konusu alanlarda hidrolik kaynaklara dayalı önlisans veya üretim lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından da yenilenebilir enerji kaynağına dayalı birden çok kaynaklı üretim tesisi kurulabilecek.

Urfa Pusula

12 May 2024 - 13:15 Şanliurfa- Gündem