Urfa'daki su problemi ile ilgili yeni açıklama!

Kentte bir süredir içme suyu ile ilgili sıkıntılar yaşanırken, ŞUSKİ'den konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Şanlıurfa'da son günlerde içme suyu konusunda vatandaşlar çok sayıda şikayette bulunurken, Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresinden (ŞUSKİ) bir açıklama geldi.

Açıklamada suyun insani tüketime uygun olduğu belirtildi.

Suda hastalık yapıcı herhangi bir bulguya rastlanılmadığı ifade edilirken, koku probleminin çözülmesi adına çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası akredite laboratuvarımız ve Sağlık Müdürlüğü laboratuvarı tarafından Şanlıurfa merkez içme suyu şebekelerinden ve arıtma tesisi çıkışından alınan numunelerin analiz sonuçları 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik' kapsamında uygun çıkmaktadır.

Hastalık yapıcı herhangi bir bulguya rastlanmamaktadır. Fakat yüzeysel su kaynaklarının tamamında mevsim geçişlerinde zaman zaman karşılaşılan alg (mikro bitkiler) üremesi neticesinde suda koku problemi oluşabilmektedir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta fakat hissel ve duyusal olarak suyun lezzetini azaltmaktadır. Koku problemini çözmek adına teknik ekiplerimiz tarafından; mevcut arıtma prosesine ek olarak odun bazlı toz aktif karbon dozajı yapılarak koku giderimine devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Urfa Pusula 

12 May 2024 - 00:49 Şanliurfa- Gündem