Urfa’da tarih ve doğaya büyük zarar! Esemkulu’nda sondaj çalışması!

Şanlıurfa’da tescilli fıstık ağaçlarının bulunduğu Esemkulu Mahallesi’de doğal gaz ve petrol araması için sondaj çalışması başladı. Söz konusu girişime hem bölge halkından hem de rehberlerden tepki geldi.

Urfa’da tarih ve doğaya büyük zarar! Esemkulu’nda sondaj çalışması!
Urfa’da tarih ve doğaya büyük zarar! Esemkulu’nda sondaj çalışması!
Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa’nın hem tarihi ve hem kültürel mirası olarak görülen Esemkulu Mahallesi’nde Turkish Petroleum International Company (TPIC) tarafından doğal gaz ve petrol arama için sondaj çalışması başladı.

Tescilli fıstık ve zeytin ağaçlarının bulunduğu Esemkulu’nda dozerlerle yol açıldı. Urfa Keten Köyneği Fıstığı’nın bulunduğu alanın sit alanı olduğunu ve tarihi bir geçmişi olduğunu vurgulayan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Genel Sekreteri Müslüm Çoban, yaşananlara tepki gösterdi.

 

Urfa’da tarih ve doğaya büyük zarar! Esemkulu’nda sondaj çalışması!

ÇOBAN: BÜYÜK ZARAR GÖRECEKTİR

Çoban yaptığı açıklamada “Şanlıurfa Karaköprü ilçesine bağlı Esemkulu Köyünde muhtara, köylülere ve tapulu arazisi olan köylülere haber vermeden Türkiye Petrolleri Anonim Şirketine bağlı olarak kurulmuş olan Turkish Petroleum International Company (TPIC) tarafından fıstık bahçeleri ve tarlalar dozer tarafından yol açılmış, ağaçlar kesilip, bahçelerin etrafındaki ihata duvarları yıkılmıştır. Doğalgaz ve petrol araması için sondaj yapılacak alanın yaklaşık 150 ile 200 yıl önce Esemkulu Köyünün ilk yerleşim olduğu, 1800 ile 2000 yıllık Roma İmparatorluğu Dönemine ait kaya mezarları, ibadet yerleri bulunmakta. Ayrıca Türkiye’de ilk ekilmiş olan yaklaşık 750 yıllık Antep Fıstığı ağaçları ile coğrafi işaret tescili yapılmış olan Urfa Keten Köyneği Fıstık ağaçları ve bahçeleri bulunmaktadır. Esemkulu Köyü Muhtarı Mehmet Öncel’in de haberinin olmadığı, köylülerin ve tapulu arazi sahiplerinin bilgisi dışında yapılan bu çalışmalar hem sit alanı niteliği taşıyan hem de Urfa Keten Köyneği fıstığı ve Antep Fıstığı ağaçları, incir ve zeytin ağaçları büyük zarar görecektir. Esemkulu Köyü içinde ayrıca tarihi bir Höyükte bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.  

 

Urfa’da tarih ve doğaya büyük zarar! Esemkulu’nda sondaj çalışması!

MAHALLE HALKI: TARIM ALANLARINA ZARAR VERİLMEDEN YAPILMASI GEREKİYOR

Esemkulu Mahallesi’nden Nazif Çoban ve Resul Çoban da “Haberimiz olmadan ne muhtarın ne köylülerin ve bize hiç haber vermeden tapulu bahçelerinize yapılan bu olayı kabul etmiyoruz.  Petrol ve doğal gaz araması yapılacaksa bile tarihe ve tarım alanlarına zarar vermeden yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula

08 May 2024 - 13:15 Şanliurfa- Yaşam