Urfa Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Hilvan’daki seçimin yenilenmesine tepki!

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde seçimlerin yenilenmesini protesto etti.

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Hilvan’daki seçimin yenilenmesine tepki!
Video için play'e tıklayın

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde seçimlerin yenilenmesini protesto etti. Haliliye İlçe Seçim Kurulu önünde yapılan basın açıklamasında söz konusu kararın Türkiye demokrasisinde ağır bir yara açacağı vurgulandı.

31 Mart’ta yapılan seçimde DEM Parti, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde bitirmişti. Ancak AK Parti’nin itirazı üzerine Hilvan İlçe Seçim Kurulu, seçimlerin 2 Haziran 2024 tarihinde yenilenmesine karar verdi.

‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKI YOK SAYILMIŞTIR’

31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimler neticesinde Türkiye’nin birçok ilinde seçim usulsüzlükleri yaşandığını kaydeden Urfa Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklaması yapan SES Şanlıurfa Şube Başkanı Ferhat Demir, “Urfa’nın Hilvan ilçesinde maalesef seçilen belediye eşbaşkanı, seçimin iptali ve tekrarlanması neticesinde belediye başkanı olamamıştır. Bununla birlikte Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, mazbatası verilmeyerek, ikinci olan AKP adayına belediye başkanlığı verilmiştir. Bu hukuksuzluklar neticesinde bugün Urfa’da yer alan emek örgütlerimiz, sivil toplum örgütleri ve Urfa Emek ve Demokrasi Platformu olarak kendimizde yer alan siyasi partilerle bu basın açıklamasını gerçekleştiriyoruz.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde DEM Parti Adayı Garip Yeşil ve Serhan Paydaş seçimleri kazanmıştır. Buna karşın ilçe seçim kurulu gerekçesiz yere seçimin yenilenmesine karar vermiş, ilçe seçim kurulu tarafından Hilvan halkının seçme ve seçilme hakkı yok sayılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘SİVİL DARBE OLARAK NİTELENDİRİLMEKTEDİR’

“Aynı şekilde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan hakkında verilen ve kesinleşen memnu hakkının iadesine ilişkin kararın kaldırılması üzerine hukuksuz bir şekilde mazbatası verilmemiştir” Demir, “Kürt illerinin demokratik kazanımlarına yönelik sistematik olarak gerçekleştirilen bu müdahaleler fiili kayyum rejiminin tekrarıdır. Seçilme hakkı, sadece seçimlerde seçilme hakkı değil aynı zamanda seçildikten sonra da devlet tarafından güvencelerin sağlanmasıyla korumaya alınmaktadır.

Kuşkusuz kişinin seçildikten sonra başkanlık sıfatını fiilen kullanabilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda seçimlere hukuka aykırı müdahale sadece seçilme hakkına değil aynı zamanda seçmenlerin de serbest iradelerine açık bir müdahale teşkil etmektedir.

Bu karar yargıya hile, halkın özgür idaresine hukuksuzca el koymak anlamına gelmektedir. Seçim ve onun iradesi olan halk iradesinin adli bir kararla ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle sivil darbe olarak nitelendirilmektedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu müdahaleler zaten sekteye uğramış Türkiye demokrasisini ağır bir şekilde yaralayacaktır. Barış içerisinde bir arada yaşama fikrini, demokratik devlete olan inancını ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamaya sessiz kalmıyoruz” diye ifade etti.

DEM Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Ömer Öcalan, Dilan Kunt ve Şanlıurfa Barosu Başkanı Avukat Abdullah Öncel’in de katıldığı basın açıklamasının ardından platform üyelerinin ilçe seçim kurulu önünde nöbet tutacakları öğrenildi.

Urfa Pusula

03 Nis 2024 - 13:09 Şanliurfa- Gündem