Şanlıurfa’da sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti! TMMOB yeniden uyarıda bulundu!

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu Şanlıurfa’da geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin yıl dönümünde yazılı bir açıklama yaptı.

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’da etkili olan ve 17 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu adına Fikret Çakır tarafından yapılan yazılı açıklamada söz konusu afetten sonra yapılması gerekenler ve yeni afetlerle ilgili neler yapıldığına ilişkin maddeler sıralandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Resmi verilere göre Şanlıurfa’da 17, Adıyaman’da 4 olmak üzere 21 insanımızı yitirdiğimiz, 3000 den fazla konut, işyeri ve aracın zarar gördüğü 15 Mart 2023 sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti.

Bundan tam 1 yıl önce yani 15 Mart’ta yaşadığımız sel felaketinde, şehrimiz henüz 6 Şubat Depreminin yaralarını saramamışken akabinde sel afetinin gerçekleşmesi ciddi boyutta yaralar açılmasına yol açmıştır.

Ülkemizin bir deprem coğrafyasında yer aldığı, depremin sık sık can ve mal kaybına yol açan afete dönüştüğü bilinmektedir, bununla birlikte taşkın olayları da depremden sonra en çok can ve mal kaybına neden olan afettir.

Her afetten sonra olduğu gibi yine yetkili ağızlardan yapılan açıklamalarda sorumluluk doğaya yüklenmiş, can kayıpları kader kurbanı olarak görülmüştür. Hükümet yetkilileri yaşanan olayı, "Evet can kaybımız oldu ama toprak suya kavuştu" gibi kendilerince hafifletici (!) söylemlerle yorumlamıştır.

Son yıllarda aşırı hava olaylarının gerçekleştiği bir gerçektir ancak yaşanan felaketlerin bahanesi olarak kabul etmek mümkün değildir. Yağan yağışların yerleşim yerlerinde felakete dönüşmesinin temel nedenleri iklim değişikliği kaynaklı değil, plansız ve çarpık kentleşme, yetersiz altyapı, tarım alanlarının yapılaşmaya açılması, merkezi ve yerel yönetimlerin kentleri rant politikalarına teslim etmesi, kent içinde yapılan projelerin meslek odalarının fikir ve görüşleri alınmadan ve gerekli asgari mühendislik çalışmaları yapılmadan hayata geçirilmesidir. Öte yandan şehri yönetenlerin acil durumlar karşısındaki acizliğini, bu güne kadar işlenmiş olan kent suçlarının sonuçlarını ve doğa ile pazarlık yapılamayacağını göstermektedir.

Yaşamış olduğumuz sel felaketi yeni afetlere karşı uyarı niteliği taşımaktadır.

Felaketin 1. yılında TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu olarak merkezi idare ve yerel yönetim yetkililerine soruyoruz:

-          Afetlere karşı güvenli yapı ve yaşam çevreleri oluşturulması için; deprem, sel gibi tüm afet risklerinin azaltılmasına yönelik bilimsel planlamaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Afet, acil durum yönetimi ve koordinasyon ile ilgili ne gibi hazırlıkların yapıldığı.

-          Deprem, sel ve bunun gibi afetler yönelik risk haritasının hazırlanmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Dereler üzerinde bulunan ve dere güzergâhı yakınında yer alan alt geçit, köprü gibi sanat yapılarının membadan gelen rusubat ya da atıklar yüzünden tıkanması ve tahliye noktalarında yaşanan tıkanmalar ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Drenaj, yağmur suyu, atık suyu gibi hayati önem taşıyan altyapı projelerinde ne gibi iyileştirmeler yapıldığı.

-          Şehirde bulunan dere yataklarının temizlenmesi ve genişletilmesi hususlarında ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Can ve mal kayıplarına uğrayan yurttaşlarımızın mağduriyetleri ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Yaşanan sel sonucu tarım arazilerine yaşanan meydana gelen zararların tespitine yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Selin etki alanında bulunan Gıda İmalathaneleri ve Gıda Depoları ile ilgili ne gibi denetimler yapıldığı

-          Selden zarar gören yapılaşma alanlarında jeolojik zemin etüt çalışmaları konusunda ne gibi çalışmalar yapıldığı.

-          Olaylarda ihmali bulunan, görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu yetkilileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığı,

 

Yukarıda belirttiğimiz sorularımıza doğru, tutarlı ve mesleğimizin gereklerine uygun yanıtlar bekliyor; ayrıca ortaya çıkan afette sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu görevlilerini istifaya davet ediyoruz.

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu olarak belediye imkânlarının rant ve siyasi çıkarlar için değil, kentin ihtiyaçları için kullanılması, mühendislik hizmetlerinin etkin bir biçimde süreçlere dahil edilmesi ve meslek odalarının görüşlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyoruz. Meslek disiplinlerimiz gereğince doğal ve toplumsal yaraların sarılması için atılacak tüm adımlarda her zaman gerekli katkı ve desteği sunacağımızı yineliyoruz.

Yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına tekrardan baş sağlığı diliyor, acılarını ilk gün ki gibi yüreğimizde hissediyoruz.”

Urfa Pusula

15 Mar 2024 - 20:05 Şanliurfa- Gündem