Urfa’daki bu bina neden yıkılmıyor? Beyazgül’den yanıt geldi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kent merkezindeki Cevheri Apartmanıyla ilgili konuştu.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde Şanlıurfa’daki birçok bina da ağır hasar aldı.

Ağır hasarlı olduğu tespit edilen binalardan olan Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesindeki Öncel Apartmanı’nın yıkımı gerçekleştirilirken, yanındaki Cevheri Apartmanı da zarar gördü.

Kent merkezinde olduğu için “Neden yıkımı gerçekleştirilmiyor” şeklindeki soruların sıkça sorulduğu apartmanla ilgili Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’den önemli bir açıklama geldi.

Kulis TV’de Ömer Ağ’ın sunduğu programa konuk olan Beyazgül, söz konusu apartmanla ilgili soruya “Bu tür hasarlı binalarda, deprem binası değil, deprem nedeniyle bir bina yıkılırken, hasar görüyor. Bu bina hasarlı bir hale geldikten sonra bunun hukuki bir süreci var. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve AFAD’ın işbirliğiyle yürütülen bir çalışma. Şimdi bana bıraksalar, belediyeye bıraksalar, biz Özdiker Çarşısını ne zaman yıktık?  Akşam yattılar, sabah kalktılar bina yok. Biz bunu yıkmaktan aciz miyiz? Hayır. Ama bizim alanımızda olmayan bir durum ve bu alanda da hukuki sürecin tamamlanması gerektiği ifade edildi.

Belediyenin görev alanına girmiyor. Hasarlı binalar, orta hasarlı binalar ne zaman belediyenin alanına girer? Eğer valilik bize bir yazar, ‘siz bu binayı yıkın’ derse, biz de kurumlar arası ilişki nedeniyle…” diye cevap verdi.

Ağ’ın, “Şu anda yıkılan hiçbir binayı belediye yıkmıyor mu” şeklindeki sorusuna Beyazgül, “Kesinlikle biz yıkmıyoruz” yine yanıt verdi.

Urfa Pusula

 

13 Mar 2024 - 21:53 Şanliurfa- Gündem