Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!

ŞUTSO'da Şanlıurfa Genç Yöneticiler İstişare Zirvesi 1.Olağan Buluşmaları Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan TOBB Şanlıurfa İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Suphi Karakuş, "İlimizde yaşıtlarımız ve küçük kardeşlerimiz için örnek bireyler olabilmeli, iktisadi kalkınma ve büyümede önayak olmalıyız." dedi.

Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!
Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!
+1
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa ve Ticaret Sanayi Odası'nda (ŞUTSO) Şanlıurfa Genç Yöneticiler İstişare Zirvesi 1.Olağan Buluşmaları Toplantısı gerçekleştirildi.

Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!

Toplantıya,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Şanlıurfa İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Suphi Karakuş, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Reşit Yıldız, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Berkan Aydilek,  Harran Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Bardakçı ve genç girişimciler katıldı. 

Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!

'ŞANLIURFA'DA GİRİŞİMCİLİK ORANI ÇOK DÜŞÜK' 

Toplantıda konuşan TOBB Şanlıurfa İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Suphi Karakuş, şu ifadelere yer verdi: 

"İlimiz iş dünyasını temsil eden STK'larımızın sayın yöneticileri ve temsilcileri, kıymetli girişimci arkadaşlarımız ve üniversite hocalarımız, değerli basın camiası mensupları, hepiniz "Şanlıurfa Genç Yöneticiler İstişare Zirvesi 1. Olağan Buluşmaları" toplantımıza hoş geldiniz. Yönetime geldiğimizden bu yana temel misyonumuz olan genç girişimciliğin artırılması ve güçlendirilmesi için hiç durmadan çabalıyoruz. İlimizin birçok kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve STK'lar ile görüşmeler gerçekleştirip genç arkadaşlarımızın girişimcilik potansiyelinin gün yüzüne çıkması adına iş birliği talebinde bulunduk. Hepinizce malum, Şanlıurfa'mız Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip ilidir. Verilere göre, yaş ortalamamız yüzde 21,2 olarak hesaplanmış. Ama maalesef, gençlerimiz arasında girişimcilik oranı çok düşük seviyede seyrediyor. İşte biz, bu karamsar tabloyu değiştirmek, ilimizin genç potansiyeline yakışır şekilde girişimciliği geliştirmek, genç gücümüzü ilimize lehine çevirmek için çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Bunun için de kamu-özel sektör iş birliği başta olmak üzere, kurumlar arası istişare ve ittifak kültürünün güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır." 

Urfa'da genç girişimciler bir araya geldi! İstihdama yönelik adımlar atılacak!

'GENÇLERİMİZİN GİRİŞİMCİLİK RUHUNU KEŞFETMELİYİZ'

Şanlıurfa'da mevcut genç girişimciler arasındaki dayanışmayı rekabeti artırılmalı ve gençlerin girişimcilik ruhunu keşfedip ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Karakuş, şu sözlerle devam etti:

"Şanlıurfa’mız sanayiden ticarete, tarımdan turizme kadar birçok alanda önemli bir jeostratejik konuma sahiptir. İlimizin bu konumundan yararlanmak, öncelikle biz Şanlıurfalı genç girişimcilerin vazifesi olmalıdır. Ancak biz kesinlikle bu vazifemizi güçlü bir eğitime, kültürel ve sanatsal sermayeye dayanarak yerine getirmeliyiz. İlimizde yaşıtlarımız ve küçük kardeşlerimiz için örnek bireyler olabilmeli, iktisadi kalkınma ve büyümede önayak olmalıyız. Genç Girişimciler Kurulu olarak biz, her zaman bunun için gayret edeceğiz. Mevcut genç girişimcilerimiz arasındaki dayanışmayı ve rekabetçiliği artırmak, yeni gençlerimizin girişimcilik ruhunu keşfedip ortaya çıkarmak, sahip oldukları ticari ve sınai öngörü ile aklı kentimize kazandırmak için bugün burada temellerini attığımız zirve buluşmalarımızı her yıl periyodik olarak yapmayı planlıyor, bu konuda tüm genç girişimci arkadaşlarımızın bu sürece katılarak katkı sunmalarını bekliyoruz. İleri teknoloji ve inovasyon uygulamalarına dayalı değişen ve dönüşen dünyaya en iyi entegre olabilecek sosyal kesim, biz gençleriz. Dolayısıyla, girişimcilikte dönemin ruhunu yakalama adına genç olmamız, bizim için büyük bir avantajdır. Bunu en iyi ve kentimize en faydalı şekilde kullanmalı ve değerlendirmeliyiz. Bu zirveyle “daha yeni başlıyoruz” diyor, buluşmamızın ilimiz ve ülkemiz adına verimli geçmesini temenni ediyorum."

Esma ALBAYRAK- Urfa Pusula 

07 Mar 2024 - 17:37 - Gündem