Deprem bölgesine dikkat! Bitmek bilmeyen öksürüğün sebebi asbest mi?

Deprem araştırmacısı Baturhan Öğüt, deprem bölgesinde yaşanan ve geçmek bilmeyen öksürüğün sebebinin asbest olduğunu öne sürdü.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde etkili oldu. Depremin ardından ağır hasarlı olduğu tespit edilen binaların yıkım işlemi sürerken, bu kentlerde yoğun bir asbest sorunu meydana geldi.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen gerek altyapı gerekse üst yapıda pek ilerleme kaydedilemedi.

Deprem bölgesinde mevsime bağlı olarak bir salgın görülürken, hasta olanlarda bitmek bilmeyen bir öksürük de baş gösteriyor.

Söz konusu bitmek bilmeyen öksürük sebebinin bölgedeki asbest olduğunu öne süren deprem araştırmacısı Baturhan Öğüt, bu konuda acil önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Deprem bölgesinde genel seferberlik ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan Öğüt sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda,

“Deprem bölgesinde hemen hemen herkes de geçmeyen ve bir türlü bitmek bilmeyen öksürük sorunu var ve bunun en büyük sebebi #Asbest tir.

Sağlık bakanlığı ve tabip odaları Birliği bu konuda hassasiyetle davranmalı ve hiç beklemeden bir an evvel deprem bölgesine Asbest'ten dolayı genel seferberlik ilan edilmelidir.

Artık bu sesi duyun aylarca asbest'in riskini anlatmaya ve konuyu gündem'de tutmaya çalışıyorum buna bir çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula

12 Şub 2024 - 09:33 Şanliurfa- Sağlık