Urfa’da fıstığıyla meşhur! Ama okulu yok!

Fıstık festivallerinin yapıldığı ve birçok önemli şahsiyetin yetişmesinde emeği olan Esemkulu köyünde okul olmadığı için öğrenciler mağduriyet yaşıyor.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Esemkulu köyü 3 yıldır yıkılan okulun yerine yeni okul yapılmasını bekliyor.

Başta rahmetli Gazeteci Bekir Coşkun olmak üzere birçok önemli şahsiyetin yetişmesinde önemli emeği olan Esemkulu sakinleri, köylerine yapılacak okulu bekliyor.

1950’de inşa edilen okul 3 yıl önce yıkılınca yerine yeni okul yapılması kararı alında. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen somut bir adım atılmadı. 125 öğrencinin bulunduğu köyde öğrencilerin bir kısmı taşımalı sistemle başka yere taşınırken, bir kısmı da taziye evinin bodrumunda eğitim görüyor.

GAZETECİ ÖZER GÜNDEME GETİRDİ

Kent merkezine yakınlığıyla bilinen ve her yıl fıstık festivallerinin yapıldığı ve birçok yetkilinin ziyaret ettiği okul mağduriyetiyle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Gazeteci Ferhat Özer, “1950 yılında Karaköprü Essemkulu'na yapılan,3 yıl önce yıkılan okulun yerine bugüne kadar okul yapılmadı. Öğrencilerin bir kısmı taşımalı, bir kısmı da taziye evinin bodrumunda eğitim görüyor. Sn.Valim Urfa'nın en büyük kırsal mahallesine ve fıstık diyarına ne zaman okul yapılacak?”

FISTIĞIN İLK EKİLDİĞİ KÖY OLARAK BİLİNİYOR

Esemkulu Türkiye’de ilk fıstığın ekildiği yer olarak biliniyor. Roma dönemine ait mezarların da bulunduğu köyde 5 bin yıllık tarihi bir höyük de bulunuyor.

Urfa Pusula

05 Şub 2024 - 11:22 Şanliurfa- Yaşam