Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü! Şanlıurfa Barosu: Siyasi bir amaç taşıdığı açıktır!

Şanlıurfa Barosu, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın siyasi olduğuna vurgu yaptı.

TBMM Genel Kurulu’nda alınan kararla Gezi Parkı davası hükümlüsü TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin muhalefet kanadından sert tepkiler gelirken, Şanlıurfa Barosu da yazılı bir açıklama yaptı.

Kararın siyasi olduğunu vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Milletvekili Av. Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik karar TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Böylece Av. Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü.

Milletvekilliği Genel Seçimlerinde milletvekili seçilen Av. Can Atalay Anayasa 83. Maddesi gereğince yasama dokunulmazlığından yararlandırılmalıdır. Yargıtayın anayasal suç işleyerek verdiği kararın TBMM tarafından okunması; milletvekillerinin yasama işlevlerine müdahale edilmesini önlemek amacıyla düzenlenen Anayasa’nın 67. maddesine aykırıdır.

Av. Can Atalay, bir milletvekili ve insan hakları savunucusu olarak ağır insan hakları ihlallerini dile getirmesi nedeniyle iktidarın hedefi hâline gelmiştir. Av. Can Atalay hakkındaki kararın hukukun bütün ilkeleri yok sayılarak milletvekilliğinin düşürülmesinin siyasi bir amaç taşıdığı açıktır. Anayasa'nın 67. maddesinde güvence altına alınan seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı da dikkate alınarak Hatay seçmeninin iradesi daha fazla gasp edilmemelidir ve tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Av. Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.”

Urfa Pusula

 

30 Oca 2024 - 21:52 Şanliurfa- Gündem