Stokçularla ilgili flaş açıklama!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, katıldığı TV programında spekülatif artışlar ve stokçulukla ilgili açıklamalar yaptı.

Melissa Bağcı'nın moderatörlüğünde Beyaz TV'de yayınlanan Akılda Kalsın programına katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Stokçuluk konusuna değinen Bakan Ömer Bolat, fiyat hareketlerinin gün gün takip edildiğini söyledi.

Çok büyük felaketlerden geçildiğini hatırlatan Bakan Bolat, açıklamasında şunları dile getirdi:

"Bizim işimiz ilginç şöyle ki; bir yanda ihracat bir yanda ithalat ile uğraşırken, içerideki vatandaşlarımızın tüketeceğini takip etmemiz lazım. Türkiye'ye 60 milyon turist geliyor aynı zamanda senede 5-6 milyon da gurbetçilerimiz geliyor. Bu kadar yoğun bir şekilde tarımsal gıda ürünleri arzını yeterince tutmamız lazım.

Hatta bir miktar da yedek arzımız olması lazım ki ihracat, ithalat ve içerideki arz miktarını ve üretim miktarını iyi dengeleyip içerideki spekülatif artışlar ya da stokçuluk faaliyetlerine göz açtırmamalıyız. Bunun için de Tarım Bakanlığımız ile birlikte her gün koordinasyon içinde ilerliyoruz. Fiyat hareketlerini günü gününe takip ediyoruz.

Şunu söyleyeyim size; çok büyük felaketlerden geçtik, pandemiyi atlattık, Rusya-Ukrayna savaştı. Onun acısını büyük ölçüde bizler çektik. Enerji savaşları ile petrol ve doğal gaz fiyatları çok arttı. Neredeyse 5-6 katı arttı doğal gaz fiyatları. Petroldaki artış ise 2 katı oldu. Çünkü Ukrayna ile Rusya dünyanın en büyük tahıl üreticileri."

Urfa Pusula 

28 Oca 2024 - 15:43 - Ekonomi