Urfa’daki bina kendiliğinden yıkıldı! Yıldırım: En ağır bedeli her zaman bu halk ödedi!

Şanlıurfa’da önceki gün kendiliğinden yıkılan bina, deprem ve konut gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Refahiye Mahallesi’nde önceki gün bir kısmı, kalan kısmı da dün yıkılan bina, bir kez daha deprem ve konut gerçeğini gündeme getirdi.

6 Şubat’ta yaşanan ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde etkili olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından kentte ağır hasarlı bulunan binaların yıkım işlemleri devam ediyor. Ancak yıkım kararı bulunmasına rağmen henüz yıkımı gerçekleşmeyen binalar da hem çevredeki binalar hem de bu binaların yakınlarından geçen vatandaşlar için tehlike oluşturuyor.

‘SORUMLULAR BEDEL ÖDEMEDİ’

Dün kendiliğinden yıkılan binayla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve İnşaat Mühendisi Zeki Yıldırım, deprem ve konutlarla yaşanan ikilemi dile getirdi. Yaşanan depremde ortaya çıkan can kaybı ve zararın asıl sorumlularının bedel ödemeğini vurgulayan Yıldırım paylaşımında şunları ifade etti:

“Refahiye Mahallesinde dün kendi kendine yarısı yıkılan binanın kalan kısmı bu gece yıkılmaya devam etti.

6 Şubat depremi sonrasında; bir yandan pimi çekilmiş bomba gibi bulunduğu mahalle halkı için tehlike saçan bu hasarlı binalar kontrollü yıkımı beklerken, diğer taraftan sağlam olan binalarına yanlış hasar kararı verildiği için elektriği-suyu-gazı kesilen, haksız yere evinden çıkıp geçici barınma alanlarında veya kendi imkanlarıyla buldukları yerlerde barınmak zorunda kalan ve mahkemelerde binalarının hasarsız olduğunu ispatlamaya çalışan halk.

Yaşanan doğal afetlerin felakete dönüşmesine sebep olan asıl sorumlular hiçbir zaman bedel ödemedi! Oysa masanın öbür tarafındakiler bir plan dahilinde mühendisliği esas alarak önlemler alıp doğal afetleri felakete dönüşmeden kolaylıkla ölmeyebilirlerdi. Nitekim dünyada bunun örnekleri ziyadesiyle vardır!

Maalesef en ağır bedeli her zaman bu halk ödedi ve korkarım ki ödemeye devam edecek…”

Urfa Pusula

19 Oca 2024 - 10:13 Şanliurfa- Yaşam