Nitelikli dolandırıcılara büyük darbe! 51 şahıs yakalandı!

Kendilerini kamu görevlisi, banka ya da kredi kurumu çalışanı olarak tanıtıp, vatandaşı dolandıranlara karşı gerçekleştirilen operasyon kapsamında 51 şahıs yakalandı.

Kendilerini kamu görevlisi, banka ya da kredi kurumu çalışanı olarak tanıtıp 'Nitelikli Dolandırıcılık' yapanlara yönelik operasyon düzenlendi.  

İçişleri bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden “SİBERGÖZ-15” operasyonunda 51 şahsın yakalandığını bildirdi. 

Operasyona ilişkin detayları paylaşana Bakan Yerlikaya şu ifadelere yer verdi:

"Kendilerini KAMU GÖREVLİSİ, BANKA ya da KREDİ KURUMU çalışanı olarak tanıtan "Nitelikli Dolandırıcılara" karşı başlatılan “SİBERGÖZ-15” Operasyonlarında 51 şüpheli yakalandı.

Bilişim Sistemlerini Kullanarak Nitelikli Dolandırıcılık Yapanların Enselerindeyiz. Onlara Göz Açtırmayacağız

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız koordinesinde, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu şüpheli şahısların:

Farklı yöntemlerle örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık eylemlerinde bulundukları,

Vatandaşları arayarak kendilerini kamu görevlisi, banka veya kredi kurumları çalışanı olduklarını belirtip, mağdurlara “hesaplarına dolandırıcılık parası geldiği, hesaplarında şüpheli işlemler gerçekleştiği ve hesaplarına başkaları tarafından yanlışlıkla para gönderildiği” yönünde aldatıcı bilgiler verilerek ikna ettikleri,

Ayrıca vatandaşları sahte sitelere (phishing) yönlendirerek 69 farklı eylemde 5.885.000 TL mağdur ettikleri tespit edildi.

Operasyon kapsamında 51 şüpheli yakalandı. Yapılan aramalar sonucunda; 1 adet ruhsatsız tabancaya ve Çok sayıda dijital materyale el konuldu."

Urfa Pusula 

16 Oca 2024 - 13:44 - Asayiş