Doğal gaza zam gelecek mi? Flaş açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gazda uzun zamandan beri vatandaşları desteklediklerini belirterek, zam konusuna açıklık getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Gazeteciler Hande Fırat ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtladı. 

Doğal gazda uzun zamandır vatandaşları desteklerini kaydeden Bayraktar, doğal gaza zam konusunda şunları söyledi:

“Elektrikte olsun, doğal gazda olsun toplam geçen seneki destek tutarımız yaklaşık 282 milyar TL’ydi. Biz imkan kabiliyetler, Hazinenin durumu çerçevesinde vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz.

Dolayısıyla, şu anda herhangi bir zam gözükmüyor doğal gazda. Yani bu kış, yine biz tasarruflu kullanalım doğal gazımızı ama bir zam planlamıyoruz. Türkiye’de doğal gaz ve elektrikte yani o kadar büyük bir destek sağlıyoruz ki, Avrupa’da elektrikte ve doğal gaz da en ucuz ikinci ülkeyiz.” 

Bayraktar, elektrikte 4.1 milyon haneye destek verdiklerini, doğal gaz ve kömür desteklerinin de artarak devam ettiğinin altını çizerek “Türkiye’de bir sosyal tarifeyi oturtmak istiyoruz, yani gerçekten ihtiyaç sahibi kesimleri desteklediğimiz bir modele doğru aslında bu süreci götürmek istiyoruz. Belki bu anlamda ihtiyaç sahibi kesimleri biraz daha destekleyerek ama ihtiyaç sahibi olmayan kesimlere de ilave bir destek olmayan bir sürece doğru inşallah önümüzdeki dönem de gideriz” ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula

12 Oca 2024 - 13:58 - Ekonomi