BİK yılın ilk toplantısını yaptı! Faizsiz borç para yardımı kararı verildi!

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun 2024 Yılı 1. Toplantısı 9 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu toplantısında resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler, basın çalışanlarının borç para talepleri ile diğer idari konular görüşülerek karara bağlandı.

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne İlişkin Kararlar Resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Balıkesir ve Şırnak’ta yayımlanan birer gazetenin Sayfa Düzeni Şartını, Giresun’da yayımlanan 3 gazetenin Teslim Yükümlülüğü Şartını, Tunceli’de yayımlanan bir gazetenin Baskı Esasları Şartını, Trabzon’da Yayımlanan bir gazetenin ise İçerik ve Sayfa Düzeni Şartlarını ihlal etmeleri sebebiyle 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Balıkesir ve Şırnak’taki gazetelere 1’er gün, Giresun’daki 3 gazete ile Tunceli’deki gazeteye 3’er gün, Trabzon’daki gazeteye ise 4 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

BORÇ PARA VE YARDIMLAR

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun’un 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 68 Sayılı Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca, basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmî ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 10 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 10 basın mensubunun her birine 6.000 Türk Lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 60.000 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.

Urfa Pusula

09 Oca 2024 - 12:07 Şanliurfa- Gündem