Öğretmenlerin ek ders ücretlerine ilişkin flaş açıklama!

Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Özlem Ulutaş Şengül, öğretmenlerin aralık ayı ek ders ücretlerinin yatırılmadığını söyleyerek, tepkisini dile getirdi.

Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Özlem Ulutaş Şengül, ek ders ücretlerine ilişkin açıklama yaptı.

Şengül, açıklamasında öğretmenlerin aralık ayı ek ders ücretlerinin yatırılmadığını söyleyerek, tepki gösterdi.

Sürecin takipçisi olduklarının altını çizen Şengül, ek ders ücretlerinin yatacağı tarihi de bildirdi.

Şengül, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Öğretmenlerin aralık ayı ek ders ücretleri, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ödenek başvurusunda bulunmaması gerekçesiyle birçok ilde olduğu gibi ilimizde de yatırılmadı.

Bilindiği üzere MEB’e bağlı çalışan öğretmenler, ek ders ücretlerini bir sonraki ay alırlar. Ancak aralık ayı ek ders ücretleri, yılsonu olduğu ve ücretler o yılın bütçesinden ödendiği için aralık ayının son haftasında ödenmesi gerekiyor. Fakat 2023 Aralık ayı ek ders ücretleri, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ödenek başvurusunda bulunmaması gerekçesiyle birçok ilde yatırılmadı.

Sorun, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ihmali sonucu ortaya çıkmıştır ve öğretmenler mağdur olmuşlardır.  Ek ders ücretleri bir önceki ay öğretmenin girdiği ek derslerin ücretidir. Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nda da 2023’ün hesap kesimi yapılırken bu ilçeler para nakli istememiştir. Sorunun ilçe milli eğitim müdürlüklerinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun ile bir kez daha yönetici atamalarında liyakatın esas alınmasının önemi ortaya çıkmıştır.

Maaşı enflasyon karşısında eriyen öğretmenler, ödemelerin geciktirilmesi ile bir kez daha mağdur edilmektedir. Eğitim-Sen Urfa şubesi olarak bu sürecin takipçisiyiz mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Genel merkezimizin bakanlıkla yaptığı görüşmelere göre ek ders ücretleri haftaya yatırılacaktır.”

Urfa Pusula

05 Oca 2024 - 11:55 Şanliurfa- Eğitim