ŞUTSO gazetecileri unutmadı!

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan Yetim ve yönetim kurulu üyeleri kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

ŞUTSO gazetecileri unutmadı!
ŞUTSO gazetecileri unutmadı!
Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir program düzenledi.

Programda, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan Yetim ve yönetim kurulu üyeleri kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan Yetim, gazeteciliğin önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi:

"Bugün biraz erken de olsa, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamak için bir aradayız. Gazetecilik, halkın bilinçlenmesinde, toplumun yaşanan sosyal, siyasal, kültürel ve en önemlisi de ekonomik gelişmelerden haberdar olmasında, temel bir görev üstlenen, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde belirleyici bir rol oynayan bir meslektir. Bununla birlikte, vatandaşların talep ve beklentilerini yansıtarak ilgili kurumlara ulaştırmada önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Elbette, bu görevini yerine getirirken farklı dünya görüşünde ve ideolojik, etnik ve dinsel düşüncede olan toplumsal kesimler arasında ayrımcılık yapmamalı, objektif bir anlayışla hareket etmelidir.

ŞUTSO gazetecileri unutmadı!

Zaten gazetecilik mesleğinin en önemli şiarı da objektifliktir. Gazetecilerin hem ekonomik olarak hem de çalışma koşulları açısından zorlu bir görevi yerine getirdiklerinin farkındayız. Birçok defa şiddete maruz kalabilmekte, özellikle savaş ve şiddet ortamında yaşamlarını bile kaybedebilmektedir.

Örneğin, 3 ayını dolduran İsrail’in Gazze’yi işgali sürecinde 100’den fazla gazeteci hayatını kaybetti. Hakeza Rusya-Ukrayna Savaşı’nda, Suriye ve Irak gibi ülkelerde yaşanan çatışmalarda onlarca gazeteci işlerini yaparken hayatlarını kaybetti. Dolayısıyla, bu meslek toplumu bilgilendirmesi açısında önemli ve kutsal bir meslektir.

Basın, hukukun ve demokrasinin teminatı kabul edilen kuvvetler ayrılığında dördüncü ilke olarak tanımlanır. Çünkü basının yasama, yürütme ve yargı üzerinde denetleyen, kontrol eden bir rolü vardır. Bundan dolayı basın özgürlüğü demokrasi adına büyük bir önem arz etmektedir.

Güçlü ve özgür basın demek, güçlü demokrasi demektir. Şüphesiz bu da beraberinde güçlü bir ekonomiyi getirecektir. Dolayısıyla, biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak basını önemsiyor, her zaman karşılıklı güçlü ilişkiler içinde olmayı istiyoruz. Çünkü, kurum olarak yaptığımız ve yapmayı hedeflediğimiz çalışmaları kamuya aktarmada basın en önemli araçtır.

ŞUTSO gazetecileri unutmadı!

O yüzden, basın-yayın organlarımızdan da Odamızın çalışmalarını daha fazla önemsemelerini, dikkatle takip etmelerini, yazılı ve görsel platformlarında daha fazla yer vermelerini talep ediyoruz. Zira, biz Oda olarak kamu niteliğinde bir kurumuz ve yaptığımız çalışmalar da kamu görevi ve hizmeti niteliği taşımaktadır.

Elbette, bu süreçte biz de maddi ve manevi olarak üzerimize düşeni yerine getirmekten geri durmayacağız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

Bu vesileyle, gazetecilik mesleğine gönül verip büyük bir emekle çalışan basın mensuplarımıza sağlık, huzur, özgür ve başarılarla dolu bir meslek hayatı diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü gönülden kutluyorum. Ve geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum."

Urfa Pusula 

04 Oca 2024 - 13:09 - Gündem