Bebeklerde heimlich manevrası nasıl yapılır?

Bebeklerin soluk borusu yabancı bir cisim ile tıkandığında heimlich manevrası, uygulayarak bu cismi çıkarabiliriz. Peki bebeklerde heimlich manevrası nasıl yapılır?

Bebeklerde heimlich manevrası nasıl yapılır?
Haber albümü için resme tıklayın

Bebekler oyun oynadığında bazen yabancı cisimleri ağızlarına alabiliyor ve bu cisimler soluk borusuna kaçarak bebeklerin ölmeleri neden olabiliyor. 

Böyle bir durumla karşılaştığında ebeveynler ilk olarak 122 ekiplerini arayıp, ardından da  heimlich manevrası yapmalı.

Peki bebeklerde heimlich manevrası nasıl yapılır? Bebeklerde heimlich manevrası yetişkinlerde ve çocuklarda uygulanan manevradan farklı mıdır? 

112 personeli Paramedik Hatice Ayten Akaslan, buna ilişkin önemli bilgileri verdi.

Akaslan çocuklarda heimlich manevrasına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Yabancı cisim tıkanıklığı yetişkinlerde çocuklarda olduğu gibi bebeklerde de çok fazla rastlanmaktadır. Bebeklerde yabancı cisim tıkanıklığını nasıl anlıyoruz? Bebeğin gözleri hareketsiz kaldığında ve rengi morardığında, solunum seslerinin azaldığında bebeğin yabancı cisim tıkanıklığı olduğunu anlıyoruz. Bu durumda sakin olmamız gerekiyor öncelikle. Eğer yabancı cismi görebiliyorsak serçe parmağımızla bebeğimizin sol yanağından girerek sağ yanağına doğru yabancı cismi alabiliyorsak alıyoruz, ama alamıyorsak kesinlikle körlemesine dalış yapmıyoruz.

Daha sonrasında işaret ve orta parmağıyla çenesini tamamen kavrıyorum bebeğimin, kolumun ön kısmına yatırıyorum bebeğimi gövdem ve kolum arasında tamamen destekliyorum çünkü bebeğimin düşmesini engellemem gerekiyor. Bebeğimin her iki köprücük kemiğinin ortasına elimin topuğuyla süpürür tarzda beşer kez vurmam gerekiyor. Bir, iki, üç, dört, beş yabancı cismin varlığına bakıyorum eğer çıkmadıysa diğer kolumun üzerine alıyorum kafasını tamamen destekliyorum. Aynı şekilde gövdemle destekliyorum çünkü bebeğimin düşmesini engellemem gerekiyor. İki meme arasına V çizgi çizdiğimde göbek deliğinin bir parmak üstüne iki parmak yöntemiyle beşer kez süpürür tarzda bir, iki, üç, dört beş şeklinde Heimlich manevra evresini tamamlıyorum. Benim şu an yaptığım bir tur yabancı cisim çıkana kadar bunu beşer kez devam ediyorum. 112 gelene kadar hastanın bilinci kaybolana kadar devam etmem gerekiyor” dedi.

Urfa Pusula 

02 Oca 2024 - 20:06 - Gündem