Şanlıurfa’da bir kan davası daha barışla sonuçlandı!

Şanlıurfa’da aynı aşirete mensup akraba iki aile arasında yaşanan, 1 kişinin ölümü 2 kişinin de yaralanmasıyla bir yıl önce başlayan kan davası barışla noktalandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa’nın tanınmış aşiretlerinden Haltanlı Aşiretine mensup Birgül Ailesi fertleri arasında bir yıl önce çıkan tartışma sonucu 1 kişi öldü 2 kişi de yaralandı. Olayın ardından akrabalar arasında kan davası başladı. Aynı aşirete mensup akrabalar arasındaki kan davasının sürmemesi için devreye daha önceleri yaptığı birçok barışla bölgenin barış elçisi olarak anılan Dr. Feridun Öncel girdi. Öncel, bölgenin kanaat önderlerinden Haltanlı Dernek Başkanı Erol Günbay, Acem Aşiretinin ileri gelenlerinden H. Cuma Kaçar ve Akıncı Eski Muhtarı H. İsmail Altundağ ile birlikte husumetli ailelerle görüşmeye başladı. Yapılan görüşmeler sonucu tarafların barışmaya ikna edilmesinin ardından bir düğün salonunda barış töreni düzenlendi.

Barış törenine kalabalık davetli topluluğunun yanı sıra Haltanlı Aşiretinin ileri gelenleri ile husumetle aile fertlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişi katıldı. Kan davalı Birgül Ailesi mensupları birbirleriyle el sıkışıp barışarak bir yıldır aralarında sürdürdükleri kan davasına son verdiler. Okunan barış duasının ardından davetliler barış sofrasında yemek yediler.

Akraba ailelerin aralarındaki husumete son vererek barışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr Feridun Öncel “Gün birlik beraberlik günü artık günümüzde kan davasının yeri yok. İnsanların birlik beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamaları gerekiyor. Zaman zaman aramızda ihtilaflar oluyor. Ama diyalogla çözüyoruz Biz Allah’ın ipine insanlığın ipine sarılmakla mükellefiz çünkü bir insanı öldürmek asıl bütün insanları katletmek kadar günahtır bir insanı ölümden kurtarmak bütün insanları ölümden kurtarmak kadar sevabı vardır. Herkesin barış içerisinde bir arada huzurlu yaşamasını temenni ediyorum” dedi.

Urfa Pusula

20 Kas 2023 - 12:10 Şanliurfa- Gündem