Urfalı öğrenciler uzaydan fotoğraf çekti!

Akçakale’de hayata geçirilen proje ile birlikte 20 öğrenci, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan yüksek çözünürlüklü kameraları kullanarak dünyanın meteoroloji olaylarını gözlemledi ve fotoğraflarını çekti.

Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan Abdülhamid Han İmam Hatip Ortaokulu, 7- 10 Kasım tarihleri arasında NASA Sally Ride EarthKAM Projesi'ne ev sahipliği yaptı.

Proje kapsamında, uzay bilimlerine, ülkeler coğrafyası ve uydu mekanizmalarının çalışma prensiplerine ilgi duyan 20 öğrenci, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bulunan yüksek çözünürlüklü kameraları kullanarak dünyanın meteoroloji olaylarını gözlemledi ve fotoğraflarını çekti.

Projeye destek veren Okul Müdürü Ahmet Yılmaz ve Proje Koordinatörü Senem Çabuk, projenin amacının öğrencileri uzay bilimleri ve astronomiye ilgi duymaya teşvik etmek olduğunu söyledi.

Çabuk, “Öğrencilerimiz, ISS'teki kameralarla dünyanın farklı yerlerini yakından görme ve fotoğraflarını çekme fırsatı buldular. Bu deneyim, onların uzay bilimlerine olan ilgilerini daha da artıracağına inanıyoruz” dedi.

Projeye katılan öğrenciler de projeden çok memnun olduklarını dile getirdi. Öğrenciler, “Dünyayı uzaydan görmek çok heyecan vericiydi. Fotoğraflarımızı NASA'ya göndereceğimiz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Projeye katılan her öğrenci, NASA'dan projeye katıldığına dair belge alacak.

PROJEYLE İLGİLİ DETAYLAR:

- Proje, NASA tarafından 1998 yılında başlatıldı.

- Projeye, dünyanın her yerinden öğrenciler katılabiliyor.

- Proje kapsamında, öğrenciler ISS'teki kameraları kullanarak dünyanın farklı yerlerini gözlemleyebiliyor ve fotoğraflarını çekebiliyor.

- Projeye katılan her öğrenci, NASA'dan projeye katıldığına dair belge alıyor.

Urfa Pusula

12 Kas 2023 - 10:39 Şanliurfa/ Akçakale- Yaşam