Ekşioğlu açıkladı! Regaip Kandili nedir, nasıl ihya edilmeli?

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece Regaip Kandili, idrak edilecek. Peki, Regaip Kandili nedir? Regaip Kandilinde hangi ibadetler yapılır? Regaip Kandilinde oruç tutulur mu? Tüm bu soruların cevabını Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Osman Ekşioğlu yanıtladı.

Ekşioğlu açıkladı! Regaip Kandili nedir, nasıl ihya edilmeli?
Ekşioğlu açıkladı! Regaip Kandili nedir, nasıl ihya edilmeli?
+4
Video için play'e tıklayın

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol üç ayların ilk başlangıcını simgeleyen Regaip Kandili yarın idrak edilecek.

Regaip Kandili beş kandil gecesinden biri olup, hicri sıralamaya göre kandiller zincirinin ikinci halkasında yer alıyor.

Regaip Kandili, dualar ve ibadetlerle rağbet ve bereketi arttırdığına inanılan ve aynı zamanda Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ana rahmine düşmesini de ifade eden kutsal bir gün olarak da kabul ediliyor.

Regaip Kandilini Müslümanlar nasıl geçirmeli? Regaip Kandilinde hangi ibadetler yapmalı?  Regaip Kandilinde oruç tutulur mu? Tüm bu soruları Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Osman Ekşioğlu cevapladı.

REGAİP KANDİLİ NE ANLAMA GELİYOR?

Regaip Kandilinin anlam ve önemine değinen Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Osman Ekşioğlu, “Regaip dediğimiz zaman; Regaip arzu edilen, istenilen manasına geliyor kelime olarak. Bizim literatürümüzde Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip Kandili diyoruz. Regaip derken, yani burada peygamberimiz (s.a.v) hadislerinde Regaip değil de Recep ayının ilk cuma gecesi şeklinde rivayetler var. Biz buna millet olarak tabi daha fazla ehemmiyet veriyoruz. Ayeti kerimelerde bu Regaip kökünden, yani bunun kökü olan kelime ragibe köküdür. Bu kelime, rağbet etmek, arzu etmek, istemek manasına geliyor. Kur’an-ı Kerim’de bir işi bitirdiğiniz zaman hemen başka bir işe yönelin ve Rabbinizi arzu edin diyor. Başka bir ayeti kerimede; ‘Müslümanlar, müminler en çok Allah’a sığınırlar’ yani bizim amacımız, gayemiz Allah’ın rızasını elde etmektir. Başka bir ayeti kerimede ‘Allah’ın rızası her şeyden büyüktür’ dünyadan, önem verdiğiniz her şeyden daha büyüktür. İşte bu gece ‘bizim amacımız ne olmalı, arzumuz ne olmalı?’ bunu bize hatırlatması bakımından önemli bir gecedir. Regaip Kandili, kelime olarak bu şekilde ifade edebiliriz” dedi.

REGAİP KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Regaip Kandilinde yapılma gereken ibadetleri açıklayan ve oruç tutulabileceğini belirten Ekşioğlu, “Uygun olan ibadetleri ve Ramazan orucu bildiğiniz üzere farz oruç, bir de adak oruçları var, bunlar vacip oruçlar. Ramazan’ın kazası olan oruçlar var. Tabi ramazanda oruç tutamamış, belli bir mazereti sebebiyle bu gece de kaza niyetiyle tutabilir. Bu oruç tutmak mecburi bir şey değildir, tamamen kişinin kendine kalmış bir şeydir. Bu vesileyle iyi olur gecesini ibadetle geçirmek, gün yüzünü oruçlu geçirmek güzel olur. Niyet, ‘Allah rızası için oruç tutmaya niyet ettim’ şeklinde niyet etmek yeterlidir. Tabi burada bütün ibadetlerde asıl olan; az ve öz olması, sadece Allah rızası için yapılmış olmasıdır. Kef süresinin son ayetinde Allahü Teala buyuruyor ki; ‘Rabbine yaptığın ibadete kimseye ortak koşma’ yani kimse için değil, sadece Allah için yap ibadetini diye buyuruyor. Sadece az ve öz olarak Allah sayesinde oruç tutmaya niyet ederiz ve tutarız” ifadelerini kullandı.

REGAİP KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

Regaip Kandilinde yapılması makbul olan zikir ve ibadetlere de değinen Ekşioğlu, “Şimdi ayeti kerimede Allahü Teala buyuruyor ki; ‘Ölüm vakti gelinceye kadar Rabbinize ibadet edin’ buyuruyor. Şimdi bu Regaip Kandiliyle ilgili bazı medyada yer alan şu 30 rekatlık namazlardan falan bahsediyorlar, böyle bir şey yok. Biz elimizden geldiği şekilde, gücümüzün yettiği şekilde 2 rekatta olabilir, 4 rekatta olabilir, 10 rekatta olabilir ama kaliteli olması gerekiyor, yani az ve öz olması gerekiyor. Secdelerimiz mümkünse uzun olsun; evimizin bir köşesinde, loş bir ışıkta 2 rekat, 4 rekat yavaş yavaş secdeleri uzun namazlar kılabiliriz. Bir de bu 3 ayların ve Regaip’in bize anlatmak istediği başka bir husus var; zaman bizim için önemlidir. Allahü Teala zamanla ilgili şekilde yemin ediyor. Bu Regaip Kandili’nde şöyle bir hesap yapmamız; düşünmemiz, muhasebe yapmamız gerekir. ‘Geçen sene Regaip’ten bu Regaip’e kadar neler yaptım, neleri çok istedim, nelerin olması için çok uğraştım’ bunu düşünmemiz gerekiyor. Bu istediğimiz, arzu ettiğimiz şeyler içerisinde ‘Allah’ın rızası ne kadar yer tutuyor? En çok Allah Rızası için uğraştık mı, en çok Allah için çalıştık mı?’ Bunları düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘YAŞAMIMIZIN MUHASEBESİNİ YAPALIM’

Regaip Kandilinde ömrün, yaşamın ve yaptıklarımızın muhasebesini yapmamız gerektiğini aktaran Ekşioğlu, “Alimler tefekküre büyük önem vermişlerdir. Bazı rivayetler hadis olduğunu rivayet ediliyor ama kesin değil. “1 saatlik tefekkür işte 100 yıllık ibadetten daha fazla önemlidir” derler. İşte burada bizden ibadet ederken, 2 rekat namaz kılıp tövbe istiğfar ederiz, hem arada düşünelim; ‘ne yaptık, Allah’ım nasıl bir kuluz, ömrümüzü nasıl geçirdik?’ bunların muhasebesini yapalım, mümkün olduğu kadar Kur’an-ı Kerim okuyalım, manasını okumaya çalışalım. Şimdi peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerden ‘Fatiha’sız namaz olmaz’ buyuruyor. Şafi mezhebinden de bu yüzden herkesin cemaate uyan kimse de olsa bile Fatiha’yı okuması gerekir diyor. Yani hiçbir şey okuyamıyorsak Fatiha Suresi’nin manasını geniş bir şekilde düşüne düşüne okuyalım. Hayatımıza, efendim bir ölçü alalım. Şimdi Yunus Emre diyor ki; “Sen Elif dersin hocam manası ne demektir?” diyor. Yani Elif diyorsun ama nedir, ne manaya gelir? Yani biz namaz kılıyoruz da niye kılıyoruz, biz ibadet ediyoruz da niye ibadet ediyoruz? Bu Regaip ne demek, Recep ne demek, ömür ne demek, ölüm ne demek, hayat ne demek? Bunların üzerine düşünmemiz gerek diye değerlendiriyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Esma ALBAYRAK-ÖZEL HABER- Urfa Pusula 

25 Oca 2023 - 17:25 - Gündem