Yazar Nusret Yılmaz kaleme aldı! Bir güzel insan Vaiz Habib Özkan!

Şanlıurfalı Yazar-Şair Nusret Yılmaz dün vefat eden Gazeteci Hüseyin Özkan'ın abisi Uzman Vaiz Habib Özkan'ın anısına kaleme aldığı 'Molla Habib Özkan' adlı yazısı yayımlandı.

Şanlıurfalı Yazar-Şair Nusret Yılmaz, uzun yıllar önce tanıştığı Uzman Vaiz Habib Özkan'ın anısına 'Molla Habib Özkan' adlı yazıyı kaleme aldı.

Şanlıurfa'da yaklaşık 4 gün önce rahatsızlanan Uzman Vaiz Habib Özkan, Tedavi gördüğü Şanlıurfa Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün öğlen saatlerinde vefat etti.  

Vefat haberiyle sevenlerini yasa boğan Gazeteci Hüseyin Özkan'ın abisi Uzman Vaiz Habib Özkan dün saat 16.30 sıralarında toprağa verildi. 

Şanlıurfalı Yazar-Şair Nusret Yılmaz, ise  anısına 'Molla Habib Özkan' adlı yazıyı kaleme aldı.

Yılmaz yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Seyda ve vaiz, Habib Özkan'ın âziz hatırasına! Habib Özkan, bir güzel insan! Mütevazı ve takvâda, ender kişilerden biri... Bu gün, 23.12.2022 Cuma günü Hakka yürüdü. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Yıl 1990, mevsimlerden güz; aylardan yanılmıyorsam Eylül... Eylül demişken, Eylül de gelinliklerin rengi ne hikmetse hep sarı olur diye, yadımı hatırladım! Köyden Şanlıurfa'ya taşınalı daha birinci yılımız. On ikiler mahallesinde, kiralık evimize taşınalı bir veya iki ay olmuştu. Ahmediye camisinin imamı başka bir yere tayini çıkmış ve camide; o zamanlar emekli olan Molla Abdurrahman Kaya fahri olarak bakıyordu.

Kısa bir zaman sonra, caminin yeni imamı gelmiş ve kendisiyle tanışmıştım. Evet, araştırmacı yazar ve fıkıh âlimi Mustafa Çelik hoca, Gaziantep'ten mahallemizin Ahmediye camisine tayin olunmuştu... Sonra bir ara, zayıf bedeni ve mütebessim çehresiyle; (toplumda her kadar engelli deniliyorsa onun gibilerine) bin bir engeli aşmış olan bir genç, Mustafa hocanın yanına gelmişti. Kendisiyle tanışırken, kendi ismimi takdim ettim. O da karşılık olarak, ben Habib Özkan demişti!...

O zaman hala Dergah'ta ilim okuyordu ve sık sık Mustafa hocanın yanına gelir; orada olduğum zaman, şayet gelişine denk geldiğimde beraber Seydam Molla Âli Bayar'ın yanına giderdik. Onun derin ilminden bir şeyler aldıktan sonra geri dönerdik. Habib Özkan kardeşimizle, o günden sonra; gönül bağımız devam etti... Sonra epey zaman görüşemedik. Onun vaiz olduğunu duyunca çok sevinmiştim. Zaten, Habib hocada her güzellik vardı. Keskin ve kıvrak zekası, derin ilmi ve samimi takvasının birleşmesiyle ortaya; Fazıl ve erdemli bir insan profili çıkıyordu...

Kardeşi Hüseyin Özkan ile, gazeteipekyol da yolumuz kesiştiğinde; onun, Molla Habib-in kardeşi olduğunu bilmiyordum. Ta ki, abilerinden biri vefat ederken cenazesine gittiğime kadar. Kuyubaşı mahallesinde bulunan Übeydüllah camisinde, abilerinin cenazesine gittiğimde, karşı duvarın dibinde yüzü kıbleye dönük ve çökmüş olan Molla Habibi görünce, yoksa Hüseyinle kardeşler mi diye içimden geçirmiştim. Doğruca yanına gittim ve kucaklaşmıştık. Kısa da olsa geçmişi yad ettik.

Hüseyin Özkan ile, birkaç yıl gazeteipekyol da birlikte çalıştık. Tabi çalıştık derken, Hüseyin gazetenin mutfağında aktif çalışırken; ben yazılarımı ona gönderirdim. Bizimle yorulduğunun farkındaydım. Ama Hüseyinin güzel bir hasleti vardı, bir şey söylediğin zaman hep doğrudur hocam derdi... İşte Habib Hocayla ikinci kez, yolumuz abisinin cenazesinde kesişmişti... Aradan biraz zaman geçince, Hüseyin'i aramış; Molla Habib-i alıp mutlaka bize bir öğlen yemeğine gelmelerini ısrarla rica etmiştim... İyi ki de o zaman söylemişim. Allah razı olsun, bizi kırmayıp geldiler. İki saatten fazla hasbihal edip, ta o Ahmediye camisindeki günlerimize yâd ettik, hasret giderdik...

Ondan sonra, yanılmıyorsam bir veya iki kere; telefonla konuştuk. Ama ne yaparsın, dünya fani ölüm ani diye bir söz vardır ya. İşte ilahi davet, bu gün Seyda Molla Habibe ulaşmış o da; Rabbi Rahiminin Rahmetine, ebedi yurduna hicret etti. Rabbim Molla Habib kardeşime, gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah. Başta Kardeşim Hüseyin Özkan olmak üzere, ailesine ve sevenlerine sabrı cemil niyaz eder, baş sağlığı dileklerimi iletiyor ve acılarını paylaştığımı ifade ediyorum... Ruhu şad mekânı cennet olsun inşaAllah! 23 Aralık 2022." 

Urfa Pusula 

24 Ara 2022 - 11:30 - Gündem