CHP, ‘6 yaşındaki çocukla evlilik’ sapkınlığı için komisyonu göreve davet etti!

CHP, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurarak, Türkiye’yi sarsan ‘6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi’ sapkınlığı konusunda gerekli adımların atılmasını talep etti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, Türkiye’yi sarsan ‘6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi’ sapkınlığı konusunda Meclis’in gereğini yapması için harekete geçti.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na dilekçeyle başvurarak, 6 yaşında sözde evlendirme hadisesine ilişkin yerinde inceleme, yetkililerden, ilgili kurum ve şahıslardan bilgi alma gibi adımların atılmasını talep etti.

CHP BAŞVURUSU: HEPİMİZİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

CHP’li vekillerin TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na sundukları dilekçenin içeriği şöyle:

İstanbul Sancaktepe’de faaliyet gösteren bir vakfın kurucusu olduğu belirtilen sözde tarikat şeyhi Y.Z.G.’nin, kızı H.K.G’yi, 6 yaşındayken 29 yaşındaki müridi K.İ. ile imam nikahı adı altında sözde evlendirerek, kızının yıllarca cinsel istismara uğramasına yol açtığı yönünde kamuoyunun gündemine gelen olay, hepimizi dehşete düşürmüştür.

Mağdure H.K.G.’nin, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirterek savcılığa gitmesiyle skandal ortaya çıkmıştır. Mağdurenin şikâyeti sonrası İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, mağdure H.K.G.'nin anne ve babasının tecavüze göz yumduğunun altı çizilmiştir. İddianamede, mürit K.İ., sözde tarikat lideri baba Y.Z.G. ve anne F.G.’nin zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerine dikkat çekilmiştir. Ayrıca mağdure H.K.G.’ye 6 yaşındayken gelinlik giydirildiğini kanıtlayan fotoğraflar da iddianamede yer bulmuştur.

TEPKİLER ÜZERİNE BAKANLIK MÜDAHİL OLDU

Sosyal medyada tepki seslerinin yükselmesi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” iddiasıyla açılan davaya müdahil olunduğunu duyurmuştur. Bakanlığın açıklamasında, sürecin yakından takip edileceği belirtilerek, şu an 22 yaşında olan mağdure H.K.G.’ye her türlü hukuksal destek verileceği belirtilmiştir.

TEŞVİK EDİLEN ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN GELDİĞİ BOYUT

Bu dehşet verici hadise karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin suskun kalmaması gerekir. 6 yaşındaki bir kız çocuğunun imam nikahı adı altında sözde evlendirilmesi, düpedüz sapkınlıktır, pedofilidir, çocuğun cinsel istismarıdır! Söz konusu olay, ülkemizde görmezden gelinen, göz yumulan, hatta teşvik edilen çürümüşlüğün, yozlaşmanın geldiği boyutu göstermesi açısından da ibret vericidir.

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ HATIRLATILDI

Türkiye’nin taraf olduğu, kabul ettiği Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 19. maddesinde, “Taraf devletlerin, çocuğun ana–babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, ırza geçme dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri almakla yükümlü olduğu” vurgulanmaktadır.

Yine Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 34. maddesinde, “Taraf devletler, çocuğu, her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verirler” denilmektedir. Maddenin devamında, “Taraf devletlerin, çocuğun yasadışı bir cinsel faaliyete girişmek üzere kandırılması veya zorlanmasını; çocukların, fuhuş, ya da diğer yasadışı cinsel faaliyette bulundurularak sömürülmesini; çocukların pornografik nitelikli gösterilerde ve malzemede kullanılarak sömürülmesini, önlemek amacıyla ulusal düzeyde ve ikili ile çok taraflı ilişkilerde gerekli her türlü önlemi almayı” taahhüt ettiğinin altı çizilmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 39. maddesi ise “Taraf Devletler, her türlü ihmal, sömürü ya da suistimal, işkence ya da her türlü zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulaması ya da silahlı çatışma mağduru olan bir çocuğun, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlığına yeniden kavuşması ve yeniden toplumla bütünleşebilmesini temin için uygun olan tüm önlemleri alırlar. Bu tür sağlığa kavuşturma ve toplumla bütünleştirme, çocuğun sağlığını, özgüvenini ve saygınlığını geliştirici bir ortamda gerçekleştirilir” şeklinde oluşturulmuştur.

KURUMLAR GÖREVİNİ YAPMIYOR

Anayasamızın 17. maddesinde, çocuğun işkence ve kötü muamele yapılmaması hakkı dile getirilmektedir. Anayasamızın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. maddesinde de “Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır” vurgusu yer almaktadır. Çocuk Koruma Kanunu’nda da koruyucu ve destekleyici tedbirlerden bahsedilmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni, Anayasayı, Çocuk Koruma Kanunu’nu dikkate aldığımızda, devletin yetkili kurumlarının, çocuklarımızın korunmasına yönelik görev ve sorumluluklarını gerektiği şekilde yerine getirmediği sonucuna varmaktayız. Çocukluğu boyunca istismara uğrayan mağdure H.K.G. ve H.K.G. ile benzer kaderi yaşayan çocukların çığlıklarının duyulup korunmaması, ülkemizin kanayan yarası olan çocuk gelinler konusunda bir arpa boyu yol alınmaması, hepimizin utancıdır.

SAPKINLIK KARŞISINDA SESSİZ KALINMAMALI

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Çocuk Hakları Alt Komisyonu kurulmuştur. Söz konusu Alt Komisyonun amacı, çocukların haklarıyla ilgili araştırmalarda ve incelemelerde bulunmak, çocukların korunması alanında öncü çalışmalara imza atmaktır.

Hem ihtisas komisyonu olarak TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun hem de ihtisas komisyonu bünyesindeki Çocuk Hakları Alt Komisyonu’nun çocuğa karşı şiddet, çocuk istismarı ve ihmali, çocuklara kötü muamele konularında geri planda durmaması gerekmektedir.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonu’nun, 6 yaşında sözde evlendirilen, çocukluğu boyunca cinsel istismara uğrayan mağdure H.K.G.’yi yalnız bırakmamasını, bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmesini, meseleye müdahil olmasını, kamuoyunda infiale yol açan sapkınlık karşısında sessiz kalmamasını talep etmekteyiz.

BENZER HADİSELERİN ÖNLENMESİ AMACIYLA…

Yukarıda bahsedilen 6 yaşında sözde evlendirme hadisesinde yerinde inceleme yapmak, yetkililerden, ilgili kurum ve şahıslardan bilgi almak, benzer hadiselerin önlenmesine ilişkin çözüm yollarının belirlenmesi maksadıyla gerekli çalışmanın yapılmasını arz ve teklif ederiz.

 

Urfa Pusula

 

08 Ara 2022 - 15:27 Şanliurfa- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.