Tanal’dan Suruç olayına ilişkin çarpıcı açıklama: Fadıl Şenyaşar, AK Parti’ye üye yapıldı!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şenyaşar Ailesi’nin cezaevinde bulunan ferdi Fadıl Şenyaşar’ın Suruç’ta olayın yaşandığı tarihte AK Parti üyesi olduğunu, üyelik kaydının 14 Nisan 2020 tarihinde silindiğini öne sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 2018 yılında AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akraba ve korumaları ile Şenyaşar Ailesi arasında önce işyerinde başlayan daha sonra Suruç Devlet Hastanesindeki ölümlü olayla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Yıldız Ailesi’nden 1, Şenyaşar Ailesi’nden ise 3 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Tanal, çok çarpıcı bir paylaşım yaptı. Olayın yaşandığı günlerde birçok yazılı ve görsel basın kuruluşu olayı ‘terör’ saldırısı olarak sundu. Ancak, Tanal, olayın yaşandığı tarihte, olaya ilişkin görülen davada tutuklanan Şenyaşar Ailesi’nin ferdi olan Fadıl Şenyaşar’ın o tarihte AK Parti’ye üye olduğunu, bu üyelik kaydının daha sonra silindiğini öne sürdü. Emine Şenyaşar’ın 639 gündür adliye önünde adalet istediğine dikkat çeken Tanal, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda şunları ifade etti:

“Bu gerçeği ilk kez açıklıyoruz!

"Terör örgütüne üye" şeklinde hedef gösterilen #ŞenyaşarAilesi’nin cezaevindeki ferdi Fadıl Şenyaşar'ın, AKP Suruç ilçe teşkilatına üye yapıldığını, 14 Nisan 2020'de üyelik kaydığının disiplin kurulu kararıyla silindiğini biliyor muydunuz?

Şenyaşar Ailesi olayını, Emine Şenyaşar’ın Adalet arayışını tüm dünya duydu. Hatırlatalım: 14 Haziran 2018’de Şenyaşar ile Yıldız aileleri ve yakınları arasında kavga yaşandı. Emine Şenyaşar, eşi ve 2 oğlunu yitirdi. Aynı olayda Mehmet Şah Yıldız da hayatını kaybetti.

Olay sonrası yaralıların kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi basıldı. Baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar hastanede katledildi. Suruç Devlet Hastanesi’nde meydana gelen olaylara dair kamera kayıtları ve cihazlar, duvar yıkılarak götürüldü.

Kamera kayıtlarının akıbetine ilişkin hem önceki Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdik. Üzerinden kaç ay geçti, henüz cevap yok. Olay ilk olduğunda, “PKK, Ak Parti’li vekile saldırdı” diye algı oluşturuldu.

Şenyaşar Ailesi’nin fertleri, PKK üyeliğiyle suçlandı. Yandaş medya, “PKK’lılar saldırdı”, “Teröristler öldürüldü” tarzı manşetlerle çıktı. Dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vekilimizin ağabeyini PKK öldürdü” dedi.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, “Faillerin PKK sempatizanı olduğu yönünde polislerin kayıtları var” dedi. PKK’lı suçlamasını daha da öteye taşıyan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suruç'taki olayların sebebi CHP’nin Cumhurbaşkanı adayıdır” şeklinde açıklama yaptı.

Olayın terör olayı olmadığı, esnaf ziyaretindeki tartışma olduğu ortaya çıktı. Kamuoyunun bilmediği, herkesin ilk kez buradan duyacağı bir gerçeği de açıklamış olduk. Babasını ve 2 kardeşini kaybeden, aynı olayda yaralanan ve şu anda cezaevinde bulunan Fadıl Şenyaşar, olay yaşandığında AKP’ye üyeydi.

Bu gerçeği bilinçli olarak kamuoyundan gizlediler.

Çünkü “Terör saldırısı” diye hazırladıkları oyun bozulacaktı.

Fadıl Şenyaşar’ın #AKP’ye üyeliği, Nisan 2020’ye kadar sürdü.

Sonrasında kaydı silindi.

AKP Suruç İlçe Başkanlığı’nın 2020/4 numaralı, “Üyelik kaydının silinmesi” gündemli, 14.04.2020 tarihli kararı, İlçe Başkanlığı’nda mevcut. Fadıl Şenyaşar’ın üyeliğinin silinmesi kararının altında AKP Suruç İlçe Başkanı Mustafa Doğan’la birlikte 7 kişinin imzası bulunuyor.

AKP İlçe Başkanı Mustafa Doğan’la birlikte kararı imzalayan diğer kişiler de şöyle:

Celal Yıldız, Mehmet Yılmaz, Nuri Yıkılmaz, Abdurrahman Çelikten, Hüseyin Gündoğdu, Mehmet Arslan.

Yani “Örgüt üyesi” dedikleri Fadıl Şenyaşar, #AKP üyesi çıktı!

Şimdi ne olacak?

“Ak Partililer kavga etti” diye mi olaydan bahsedilecek? Siyasi gücünüzü kullanarak, kimseyi terörist olarak hedef gösteremezsiniz. Adli bir vakayı, terör saldırısı diye sunamazsınız. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır!

Suruç olayını, başta Erdoğan, İçişleri Bakanı olmak üzere AKP’liler, siyasi malzeme yaptı. Erdoğan, “Suruç’un hesabını sandıkta sorun” diyerek yanlış algıyla milletten oy istedi.

Eşi ve 2 oğlu gözleri önünde katledilen, bir oğlu cezaevinde olan Emine Şenyaşar’ın başlattığı Adalet Nöbeti, bugün itibariyle 639’uncu güne girdi. Şenyaşar Ailesi adalet istiyor. Gerçekler ortaya çıksın istiyor. Hastane kamera kayıtlarının bulunmasını istiyor.”

 

Urfa Pusula

07 Ara 2022 - 16:47 Şanliurfa- Gündem