AK Parti’nin mitingine eleştiri! Tanal: Kaymakam bir siyasi partinin mitinginin davetini bu şekilde yapamaz

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa’da yapacağı miting davetinin kaymakamlar aracılığıyla jandarmaya, jandarmadan da muhtarlara iletildiğini öne sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Şanlıurfa’da yapacağı mitingle ilgili yapılan daveti eleştirdi. Miting davetinin kaymakamlar aracılığıyla, jandarmaya, jandarma tarafından da kırsal mahalledeki muhtarlara iletildiğini belirten Tanal, bunun kanuna aykırı olduğunu dile getirdi. AK Parti’nin Şanlıurfa’da yapacağı mitingin, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun vizyon belgesini açıklaması beklenen programı gölgede bırakmak amacıyla düzenlendiğini kaydeden Tanal, TBMM Genel Kurulu’nda eleştirisini ifade etti.

‘TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLMİŞ DURUMDA’

Tanal, “AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, Genel Başkanımızın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’ta İstanbul’da duyuracağı vizyon belgesini gölgede bırakmak için hemen harekete geçti.  Erdoğan, aynı günde Şanlıurfa’da toplu açılış adı altında seçim mitingini düzenleyecek ve miting alanının kalabalık olması için devletin tüm imkanlarını kullanarak seferber etmiş durumda” dedi.

Mitinge yönelik davetle ilgili izlenen yolu sert sözlerle eleştiren Tanal şunları ifade etti: “Bizlere gelen ihbarlarla resmi kurumlara gönderilen mesajlar var. Yani Şanlıurfa genelinde muhtarları arıyorlar. Özellikle kırsal mahallelerde yani köylerde vatandaşların mitinge gelmesi için vatandaşlara baskı yapıyorlar. Her köye yönelik bir araç tahsis edilmiş durumda. Söz konusu mesaj aynen şu şekildedir: ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’te ilimiz Abide Meydanı’nda yapacağı buluşmaya tüm halkımız davetli olduğunu, muhtarlarımız tarafından vatandaşlarımıza Cuma günü iki defa, cumartesi günü bir defa olmak üzere toplam sefer anons edilecek. Gerekli duyuruların yapılmasını rica ederim.’

Bu mesajı atan AK Parti’li il başkanı değil, ilçe başkanı değil, AK Parti’li üye değil. Bu mesajı devletin kaymakamı değerli arkadaşlar. Bir de ne var diyorsunuz? Devletin kaymakamı bir siyasi partinin mitinginin davetini bu şekilde yapamaz. Elimize şöyle bir bilgi ulaştı. Söz konusu mesajı kaymakam kendisi doğrudan vatandaşlara iletmiyor. Bunu nasıl yapıyor biliyor musunuz?  Kaymakamlık bu mesajı jandarmaya atıyor. Jandarma da olduğu gibi bu mesajı muhtarlara atıyor. Jandarmaya güvenlik güçlerimizi kullanarak dolaylı bir mesaj gönderme hakkın yoktur. Bu, Devlet Memurları Kanunu’nun 7’inci maddesine aykırıdır.”

 

Urfa Pusula

02 Ara 2022 - 17:13 Şanliurfa- Siyaset