Urfa'da inşaatına başlanmıştı: Bilim merkezinin tamamlanma çalışmaları sürüyor!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü yakınlarında inşaatına başlandığı Şanlıurfa Bilim Merkezi’nin çalışmaları sürüyor.

Farklı yaş gruplarından ve farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmeyi ve bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bilimin güneşinin doğduğu topraklarda yeni bilim insanlarının yetişmesini sağlayacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün projelerinden biri olan ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirilen Şanlıurfa Bilim Merkezi hızla yükseliyor.

Bilime karşı duyulan merakı, öğrenme şevki, deney yapma ve keşfetme heyecanıyla birleştirerek geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; şehrin çocuklarının, gençlerinin bilimin temelinde yoğrulmasını ve geleceğe umutla bakmasını sağlamak amacıyla Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü yakınında başlattığı bilim merkezi inşaatında çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.

Şanlıurfa Bilim Merkezi içerisinde yer alacak matematik, ahşap ve tasarım, robotik ve kodlama, biyoloji ve kimya, STEM, astronomi atölyeleri sayesinde Şanlıurfa’da bilimsel öğrenmenin her yaş grubunda sağlanmasının önü açılmış olacak.

Şanlıurfa Bilim Merkezi 51.402 m² alan üzerine kuruluyor. Toplam peyzaj alanının 40.000 m² olduğu projede kapalı alan ise 9.000 m² olacak şekilde tasarlandı.

Öğrencileri bilim, teknoloji ve inovasyon ile buluşturacak olan Şanlıurfa Bilim Merkezi Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanındaki gelişimine hız kazandıracak. Çalışmaların devam ettiği bilim merkezi tamamlandığında Türkiye'nin sayılı bilim merkezlerinden biri olacak.

Urfa Pusula

 

23 Kas 2022 - 13:33 Şanliurfa- Belediyeler