Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisi ile el sıkıştı! Urfa’daki meydan ismi yeniden gündem oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile el sıkışmasının ardından Şanlıurfa’daki Rabia Meydanı ismi yeniden gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünya Kupası açılış töreni için davetli olarak gittiği Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile el sıkışması yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbe ile indirilip yerine Abdülfettah es-Sisi’nin geçmesinin ardından Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler bozulmuştu.

RABİA İSMİ URFA’DAKİ MEYDANA VERİLDİ

İki liderin bir araya gelmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden başlayacağı şeklinde yorumlanırken, bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Mısır’daki olayların sembolü olarak uzun süre Türkiye’de kullanılan Rabia işareti ve Şanlıurfa’daki bir meydana Rabia isminin verilmesi yeniden tartışmaya açıldı. Dönemin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç zamanında Şanlıurfa’daki STK’ların da dayatmasıyla yeni yapılan meydana Rabia ismi verilmişti. Şanlıurfa’da buna karşı çıkan birçok kesim ise yeni alanın Topçu Meydanı’nın bir parçası olduğunu gerekçe göstererek bu karara karşı çıkmıştı. Sosyal medyada başlatılan tartışmada meydanın isminin yeniden Topçu Meydanı değiştirilmesi şeklinde paylaşımlar yapıldı.

Urfa Pusula

21 Kas 2022 - 09:15 Şanliurfa- Gündem