ŞUTSO ve WFP arasında Ayakkabı İmalatı Eğitimi protokolü imzalandı!

ŞUTSO ile WFP arasında Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı, kapsamında sektörel istihdamı desteklemek ve yetkin iş gücü yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Ayakkabı İmalatı Eğitimi protokolü imzalandı.  

Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ile Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) arasında Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı (SES) kapsamında sektörel istihdamı desteklemek ve yetkin iş gücü yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Ayakkabı İmalatı Eğitimi protokolü imzalandı.

Protokole imzayı Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek attı.

120’den fazla ülke ve bölgedeki çalışmalarıyla dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu olan WFP’nin Türkiye genelinde 15 ilde hayata geçirdiği mesleki eğitim ve istihdam odaklı SES Programı’nın Şanlıurfa Lansmanı bugün ŞUTSO’da gerçekleşti.

ŞUTSO ve WFP iş birliği ile hayata geçen program aracılığıyla ayakkabı sektörünün nitelikli çalışan ihtiyacı karşılanırken, program katılımcıları da mesleki bilgilerle donatılacak. Program kapsamında ayakkabı sektöründe ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim alacak kursiyerlerin, eğitim sonunda özel sektör tarafından istihdamı da hedefleniyor.

Gerçekleştirilen Lansman Törenine; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami,  ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek, Şanlıurfa Eğitim Geliştirme Vakfı (ŞEGEV) Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Yazar, M. Celal Kaya ve M. Korkut Polat katıldı.

Protokol töreninde konuşan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, “Projelerde sürdürülebilirlik çok önemli. Genç nüfus sayımız artıyor, onları sisteme entegre etmek adına bu projelerin devamının geleceğine inanıyorum. Yapılan çok güzel projeler var. Emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

WFP Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami de “WFP olarak dünyada acil yardım odaklı operasyonları yürütürken, Türkiye’de geçim kaynaklarının geliştirilmesi ve sürdürülebilmesine odaklandık. SES Programı’nın insan onuruna yakışır, sürdürebilir bir vizyonla ilerlemesini hedefliyoruz. Bu kapsamda ŞUTSO ile beraber on ay süreyle yürüteceğimiz projede ile de yüzde 50’si kadınlardan oluşacak program katılımcılarımızın istihdam olanaklarından faydalanmalarını hedefliyoruz” dedi.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek, “Bu program insanları meslek öğrenmeye yönlendirmesi bakımından oldukça önemli. İlimizde toplumsal huzuru sağlamak ilimizin gelişimine katkı sunmak için mesleki eğitimlere önem vermeliyiz. Çünkü birçok iş kolunda nitelikli eleman bulmak zorlaşıyor. Umuyoruz ki, bu tür eğitim programlarıyla kalifiye eleman problemi ortadan kalkacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ”ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula 

 

14 Eki 2022 - 16:08 - Gündem