ŞUSKİ ihaleleri iddialılarına ilişkin HDP’den suç duyurusu!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Suruç ilçesindeki kanalizasyon şebekeleri inşaatı ihalesiyle ilgili ortaya atılan iddialara yönelik, HDP Şanlıurfa İl Başkanlığı, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa   Büyükşehir   Belediyesi Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi ( ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Suruç ilçesindeki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri  inşaat ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiaları gündem olmuştu.

Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığı söz konusu ihlallerin araştırılması istemiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Avukat Ahmet Atış, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi HDP Gurup Başkanvekili Ruken Baran ve partililer Şanlıurfa Adliyesi’ne giderek savcılığa dilekçe verdi.

HDP Şanlıurfa İl Başkanlığının savcılığa verdiği  dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"Şanlıurfa Suruç Kanalizasyon ve Yağmursuyu Şebekeleri İnşaat İşi kapsamında ihale edilen 24 aylık ihale sözleşme süresi öngörülen 15.559.594 Euro teklif açılışı ve değerlendirilmiş teklif bedeli olan ve 21.12.2021 tarihinde sonuçlandırılarak sözleşmesi yapılan Belediye hizmetleri proje 1 numarası olan ihalenin uygulama, şartname ve özellikle ihaleye katılan diğer firmaların sunduğu yakın teklif bedellerinden kaynaklı yeterli şüphe kavramı ile CMK 160/1-2 gereği etkin bir soruşturma yürütülmesi kamu yararı gereği elzem olacağı kanaati ile; 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile düzenlenen ihale süreci yaklaşık maliyetin gizli tutulması zorunluluğunu getirmiştir. Tekliflerin değerlendirilmesinde bir ölçüt olarak kullanılacak olan yaklaşık maliyet isteklilere hiçbir suretle bildirilmeyecektir. Yaklaşık maliyetin belirlenmesinden sonra; ihalede izlenecek yöntem, isteklilerde aranacak özellikler, işin mahiyeti ve nasıl gerçekleştirileceği vb. şartları düzenleyen şartnameler ile sözleşme tasarısı vs. diğer belgelerden oluşan ihale dokümanı hazırlanarak isteklilerin incelemesine hazır hale getirilir ve uygun vasıtalarla ilana çıkılarak ihale gün ve saati duyurulur.

İlgili idare personelinden oluşan ve belirlenen gün ve saatte toplanan ihale komisyonunca istekliler tarafından verilen teklifler değerlendirilir ve ihale ekonomik olarak en uygun (en düşük) teklif sahibi üzerine bırakılır. Belirtmek gerekir ki normal şartlarda yaklaşık maliyetin piyasa fiyatı ortalamasında belirlenmesi ve ihaleyi de piyasa ortalamasına göre daha düşük teklifi sunan isteklinin kazanması beklenmekle beraber isteklilerce sunulan teklifler yaklaşık maliyetin üstünde de olabilir.

Bu durum, ihaleye fesat karıştırma gibi durumlar haricinde, yaklaşık maliyetin idarece düzgün belirlenemediğini veya ihalede rekabet ortamının sağlanamadığını gösterir. Böyle bir durumda idare durum değerlendirmesi yaparak ihaleyi tekliflerden en düşüğüne bırakabileceği gibi iptal de edebilir. Yaklaşık maliyetin gizli kalması ihalenin sağlıklı sonuçlanması bakımından önem arz etmekte olup aksi bir durumda yaklaşık maliyeti bilen bir istekli teklifini nesnel maliyet hesaplarına göre değil yaklaşık maliyete göre belirleyecektir. Bu da işin istenen kalite ve vasıflarda yerine getirilmemesine neden olabilecektir. Dolayısıyla kabule uygun teklif her ne kadar Arges İnşaat+Kural Yapı+MST İnşaat tarafından 10.353.000 EURO teklif bedeli sunulsada ihale usule ve kamu yararına aykırı olarak 15.559.594 TL bedel ile Asil İnşaat+Çeltikçioğlu İnşaat+İM-SA İnşaat ortak girişimine tevdi edilmiştir.

Yukarıda arz ve izah ettiğimiz konular hakkında 23/09/2022 tarihinde 2014-2019 dönemi Eyyübiye Belediye Meclis üyelerinden Bilal Tekatlı'nın kendi resmi ve fiili tweeter adresinden yaptığı 9 adet tweeter paylaşımını da dosyaya ibraz ediyoruz. İş bu paylaşımlarda da belirtildiği üzere ...''''Şike var şaibe var dediğimizde belki inanmadınız 2020 yılında Akçakale içme suyu işini Buğra inşaat İle tektaş beton ortaklaşa alıyor Aynı firmalar Birecik kanalizasyon işine ayrı ayrı girip daha uygun teklif veren Buğra inşaat eksik evrak veriyor..''' ''ve ihale en yüksek teklifi veren tektaş betona kalıyor. Yani "ORGANİZE"İşler Olduğu ve kapalı kapılar arasında, anlaşmalar olduğu gün gibi aşikar.'' ''Basın açıklamanızda eksik evrak yok diyorsunuz, ihaleye en düşük teklifi veren Atilla inşaat firması için, sadece teklif süresini uzatmamış diyorsunuz, İhaleye girerken 150 gün teklif süresi zaten geçerli degilmi?''....''İşi 9 ay neden beklettiniz 150 gün de sonuçlandırmanız gerekmez miydi?

Bu iş 4.482.000.00 Euro mal olacaktı iş 7.250.000.00 mal oldu.2.768.000.00 nerede?''....'' Bu ihaleler 4734 kamu ihale kanununa tabi değiller madem bu işler Avrupa onayı alarak yazışmaların geç olacağını biliyordunuz neden teklif geçerlilik sürelerini 500 gün yapmadınız?"

Urfa Pusula 

28 Eyl 2022 - 21:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.