Urfa’da Temmuz ayında 7 işçi hayatını kaybetti! Tabip Odası: İşçi cinayetleri politiktir

İşçi ölümleriyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, Temmuz ayında Şanlıurfa’da 7 işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Türkiye’de son 6 ayda 842 işçi yaşamını yitirdi. Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı ve denetimlerin yapılmadığı işçi ölümleriyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, Şanlıurfa’da da son dönemde yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekti. Temmuz ayında 7 işçinin öldüğü vurgulanan açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılması talep edildi. Yaşanan problemlerden OSGB’ler, işverenler ve hizmet yürütücülerinin asli sorumlular olduğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Taşeronlaştırma, özelleştirme, sendikasızlaştırma, denetimsizlik, esnek istihdam politikaları, kayıt dışı çalışmaya izin veren anlayış nedeniyle iş cinayetleri artarak devam etmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yüzeysel ve özensiz yürütülmesi; gerekli önemin verilmemesi sonucunda ilimizde son zamanlarda artan iş cinayetlerine bir yenisi daha eklenmiş, 21 yaşındaki Müslüm Karaoğlan Şanlıurfa Birecik’te çalıştığı inşaatta üzerine demir düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu olayın üzerinden 24 saat bile geçmemişken dün de Celal Cin adlı inşaat emekçisinin Şanlıurfa Karaköprü’de çalıştığı inşaatın 4.katından düştüğünü ve hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrendik.

7 İŞÇİMİZİ İŞ KAZALARINDA KAYBETTİK

Şanlıurfa da Temmuz ayında 7 işçimizi iş kazalarında kaybettik. İlimizde giderek artan ölümlü iş kazalarının tesadüf olmadığını iyi biliyoruz.  Prosedürleri yerine getirmek adına kağıt üzerinden hizmet vermek bu cinayetlerdeki asıl nedendir. Hizmet veren başta OSGB’ler, işverenler ve hizmet yürütücüleri yaşanan problemlerden asli sorumlulardır.

İŞÇİ CİNAYETLERİ ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR

Ülke genelinde de durum ilimizdekinden farklı değildir. Yetkililer, işçi sağlığı ve güvenliğine gereken önem vermemekte; caydırıcı önlemler almamaktadır.  Bunun neticesinde de işçi cinayetleri artarak devam etmektedir. İSİG meclisinin yayınladığı verilere göre 2022 yılının ilk 6 ayında 842 işçi; hizmet ürettiği esnada hayatını kaybetmiştir. Yaşanan ölümlü kazaların büyük çoğunluğunun basit ve maliyetsiz alınacak önlemler ile engellenebileceği bir gerçektir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU AMACINA UYGUN OLARAK DEĞİŞTİRİLMELİDİR

Yıllardır önerilerimize ve uyarılarımıza kulak vermeyen yetkilileri bir kez daha uyarıyor; önerilerimizi bir kere daha hatırlatıyoruz;

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması, öncelikle devletin ve işverenin görevidir, sorumluluğu yükleyecek kurban arama anlayışına son verilmelidir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu amacına uygun olarak değiştirilmelidir.

İş güvenliği uzmanlığı sistemi kamu eliyle sağlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalı, hizmetin piyasalaştırılmasına son verilmelidir.

Denetim mekanizmaları bağımsız organizasyonlar olarak planlanmalı ve güçlendirilmelidir.

İş kazaları ve cinayetlerinin sorumlularına yaptırım uygulanmalı, işveren, ilgili kamu görevlileri ve sorumlular hakkında yargı süreçleri bağımsız bir şekilde işletilmelidir.”

 

Urfa Pusula

29 Tem 2022 - 13:58 Şanliurfa- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.