PELDA: Mültecileri hedef gösteren her türlü faaliyetlerden kaçınılmalıdır!

Toplumsal ilerleme ve uyum ile ilgili çalışmalar yürüten PELDA’dan yapılan açıklamada, “Mültecileri hedef gösteren her türlü faaliyet ve politikadan uzak durulmalıdır. Hedef gösterme faaliyetlerinin iç çatışmalara ve yeni insanlık dışı olaylara yol açtığı gözden kaçırılmamalıdır” ifadelerine yer verildi.  

2020 yılında Şanlıurfa’da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olan PELDA, 20 Haziran Dünya Mülteciler günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaparak mültecilerin hedef gösterildiği her türlü faaliyet ve politikadan uzak durulmasına vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre dünyada savaş ve iç çatışmalar sebebiyle zorla yerinden edilmiş insan sayısının 2022’nin ilk yarısı itibarıyla 100 milyonu aşmış durumda olduğu belirtilen açıklamada mülteci sorununun en etkili ve insani çözüm yolunun ise barış ve güven ortamının korunmasında yattığına dikkat çekildi.

Mülteciliğin temel sebebinin savaş ve zulüm ortamı olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mülteci, savaştan veya zulümden kaçan kişidir. Mültecilik insanlık tarihinin her döneminde var olmuş, savaş ve zulüm ortamı bitmedikçe var olmaya devam edecek bir olgudur. Dolayısıyla barış ve güven ortamının sağlanması ve mültecilik meselesine insani bir çare bulunması tüm dünya devletlerinin ve milletlerinin görevidir.

İltica hakkı temel insan hakkıdır. Zira bu hak doğrudan yaşam hakkının korunmasıyla alakalıdır. 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi ile sığınma hakkı açıkça ifade edilmiş ve taraf devletlerin bu kapsamda uymakla yükümlü olduğu kurallar belirlenmiştir. 4 Aralık 2000 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla her yıl 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Bizler de bu günün gerektiği gibi kutlanmasını önemsiyor ve bu kapsamda yapılan etkinliklerle mültecilerin sorunlarına çareler üretilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz. Bu sebeple mültecilikle ilgili tespit ve tavsiyelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz:

Mülteciliğin temel sebebi savaş ve zulüm ortamıdır. Dolayısıyla başta Devletlerarası Kuruluşlar (BM, AB vs.) olmak üzere tüm devletlerin ve halkların savaşları durdurmaya ve barış ve güven ortamını kurmaya yönelik çalışmalarını artırmaları gerekmektedir.

Dünyanın herhangi bir yerinde yeni savaş ve çatışmaların yaşanmaması için gerekli hassasiyet oluşturulmalı ve dünyadaki savaş karşıtı kamuoyu desteklenmelidir.

Mültecilerin yoğun bulunduğu ülkelerde mültecilere karşı ırkçı faaliyetlerin ve söylemlerin oluşmaması için gerekli uyum ortamı sağlanmalıdır. Mülteciliği doğuran savaşların en büyük sebeplerinden birinin ırkçılık olduğu unutulmamalıdır.

Mültecileri hedef gösteren her türlü faaliyet ve politikadan uzak durulmalıdır. Hedef gösterme faaliyetlerinin iç çatışmalara ve yeni insanlık dışı olaylara yol açtığı gözden kaçırılmamalıdır.

21 yıldır kutlanan Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle emek, demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm kesimlere çağrı yapıyoruz: Mülteciler için güvenli ve onurlu bir yaşamı hep birlikte savunalım.”

 

Urfa Pusula

20 Haz 2022 - 13:26 Şanliurfa- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.